Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Zdrowy sen
123rf.com
25 kwietnia 2015 in Zdrowie by redakcja

Dlaczego zdrowy sen jest taki ważny?

„Sposobem na bardziej produktywne, inspirujące i wesołe życie jest spanie” – oto słowa Arianne Huffington, współzałożycielki jednego z największych na świecie portali newsowych i pisarki, która podczas jednej z konferencji TED opowiadała, jak sen bezpośrednio przekłada się na sukces osobisty.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Statystyczny człowiek przesypia około 1/3 całego życia. Wydaje się to bardzo dużo, ale jest na to naukowe wytłumaczenie. Sen wspomaga przyswajanie informacji, regeneruje i relaksuje nasze ciało, wpływa pozytywnie na urodę, psychikę, zdrowie i samopoczucie. Jest to czas, gdy organizm regeneruje się i odpoczywa. Jest to kluczowa czynność organizmu odpowiedzialna za nasze zdrowie.

Co nam daje zdrowy sen?

Efektywny sen pozwala w jak najkrótszym czasie odpowiednio zregenerować ciało i umysł. Amerykańscy naukowcy wykazali, że bardziej od długości snu liczy się jego jakość *. Tym samym, najważniejszy jest ten czas, w którym organizm pozostaje w tak zwanej fazie REM. To w niej bowiem zachodzą najbardziej naprawcze i relaksujące procesy. Aby jednak pobudzić mózg do wejścia w głębokie fazy snu, warto zastosować się do kilku zaleceń składających się na tzw. higienę snu:

  • prowadzenie regularnego trybu życia,
  • wstawanie zawsze o tej samej porze,
  • posiadanie wygodnego materaca i pościeli z naturalnych tkanin,
  • jedzenie posiłków na 3 godziny przed snem,
  • unikanie kofeiny, nikotyny i alkoholu,
  • bycie aktywnym fizycznie,
  • co najmniej godzinny relaks przez snem.

Nie zawsze zastanawiamy się nad tym, jak odpowiednia ilość snu i jego jakość wpływają na naszą codzienną efektywność. Sen i praca idą w parze, ponieważ wysypiając się, jesteśmy w stanie osiągnąć lepsze wyniki w ciągu dnia. Z kolei przez nieefektywną pracę tracimy godziny, które moglibyśmy przeznaczyć na odpoczynek w nocy. I tak koło się zamyka. Tymczasem dzięki odpowiedniej równowadze pomiędzy efektywną pracą w ciągu dnia a odpowiednią ilością regenerującego odpoczynku w nocy będzie łatwiej sprostać wyzwaniom i cieszyć się dobrym samopoczuciem każdego dnia. Wiadomo że intensywna praca, opieka nad dziećmi czy inne obowiązki nie zawsze pozwolą zastosować się do wszystkich reguł ,,higieny snu”. Warto jednak pamiętać o tym, że spokojny i zdrowy sen jest możliwy i osiągalny dla każdego.

* Badanie „Ile godzin tak naprawdę powinniśmy spać?” przeprowadzone przez Szkołę Medyczną na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Raka w 2002 roku.

mat.pras.Dormeo


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI