Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
14 stycznia 2015 in Zdrowie by redakcja

Do jakich urazów najczęściej dochodzi zimą?

Zima sprzyja powstawaniu urazów, Najczęściej dochodzi do zwichnięć oraz złamań. Dr Jacek Mazek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED, przestrzega przed ich lekceważeniem

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Poślizgnięcia zdarzają się nie tylko na nieprawidłowo uprzątniętych chodnikach, ulicach czy schodach. Czasami winne jest nieodpowiednie obuwie lub zbytni pośpiech. Należy pamiętać, by przy upadku chronić najbardziej narażone części ciała: głowę, kręgosłup, kolana, nadgarstki oraz łokcie.

Pierwsza pomoc

W pierwszej kolejności należy zadbać o zminimalizowanie obrzęku. Najlepiej jest użyć kostek lodu, ale lepiej włożyć je do torebki i przykładać przez ręcznik lub inny materiał, ponieważ bezpośredni kontakt może doprowadzić do odmrożenia. Poza tym trzeba oszczędzać urażoną kończynę i wyżej ją ułożyć, by obrzęk nie narastał. Gdy mimo to ból się utrzymuje albo obrzęk nie ustępuje, nie wolno odkładać wizyty u lekarza.

Urazy nadgarstka

Początkowo kontuzja nie wiąże się z dokuczliwymi objawami: pojawia się tylko mały obrzęk i minimalny ból. Lepiej jednak nie bagatalizować tych objawów, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić nawet do problemów z ruchomością stawu. Przeszkodą w zdiagnozowaniu złamania jest często fakt, że jest ono niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim w pierwszych dniach po urazie. Dotyczy to przede wszystkim złamania kości łódeczkowatej. Dlatego ortopedzi nazywają tę kontuzję „cichym złamaniem”. Aż w 40% konsultacji lekarskich uraz nie zostaje rozpoznany w porę, co ma ogromny wpływ na rozwój schorzenia.

Skręcenie kolana

„To bardzo częsta kontuzja, która może się pojawić przy okazji każdej aktywności sportowej, ale również jako efekt nieszczęśliwego upadku na lodzie czy mokrym chodniku. Rozpoznaje się ją na podstawie wstępnego badania oraz zdjęcia RTG, często również wykonuje się USG i/lub rezonans w celu postawienia dokładnego rozpoznania. Podczas skręcenia kolana dochodzi do uszkodzenia łąkotek, więzadeł krzyżowych i pobocznych oraz chrząstki, a te uszkodzenia najczęściej wymagają leczenie operacyjnego” – tłumaczy dr Mazek. Ważnym elementem terapii jest rehabilitacja, należy ją skonsultować z ortopedą oraz specjalistą fizjoterapeutą.

Złamania

Zimą wyjątkowo często dochodzi do złamań. Po upadku na stoku, lodzie czy oblodzonym chodniku szybko pojawia się krwiak, obrzęk oraz opuchlizna, a każdy ruch powoduje bardzo ostry ból. W przypadku złamania otwartego dochodzi dodatkowo do przerwania skóry. Taki uraz wymaga jak najszybszego zgloszenia się do ortopedy. W ramach pierwszej pomocy trzeba jedynie unieruchomić kończynę – wszelkie próby samodzielnego jej nastawiania kończyny są bardzo ryzykowne, ponieważ mogą to doprowadzić do uszkodzenia naczyń i nerwów w okolicy złamania.

W przypadku lżejszych złamań wystarczy zazwyczaj założenie gipsu lub użycie stabilizatorów, co gwarantuje unieruchomienie kończyny. W przypadku złamań wielomiejscowych oraz otwartych – lekarz zaleca leczenie operacyjne, które pozwala zrezygnować z usztywnienia i tym samym przyśpiesza znacznie proces rehabilitacyjny oraz powrót do normalnej aktywności.

na podst.mat.pras. ENEL-MED


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI