Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

10 kwietnia 2014 in Zdrowie by Tomasz Brzózka

Face Fitness – gimnastyka dla twarzy!

Kobiety są dzielne, ale często ich wewnętrzna siła poddawana jest wielu wyzwaniom. Usuwają się potulnie w cień, nie potrafiąc wyeksponować swojej mocy. Pora to zmienić i zacząć myśleć o sobie w kategoriach zwyciężczyni!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

fot.123rf

Tylko jedna osoba ma decydujący wpływ na twoje życie. Ty”. Zawsze, gdy czytam słowa Paula Ardena, autora światowego bestsellera „Cokolwiek myślisz, myśl odwrotnie”, rysuje mi się przed oczami obraz kobiety, do której chciałbym je skierować. Moja żona, mama, przyjaciółka, moje treningowe podopieczne oraz mijane przypadkowo na ulicy reprezentantki płci pięknej… Wydaje mi się, że dzięki temu będę miał swój symboliczny wkład w odradzanie się tej siły, która stworzy później przestrzeń rozwoju dla pozytywnego egoizmu. Troska o siebie, uważność – to baza, na której można zbudować solidne fundamenty szczęścia. Nie tylko swojego, ale i otaczających nas ludzi. To bezcenny potencjał.

Czym jest przyjemność?

Wiele uczestniczek moich treningów ma problem ze zdefiniowaniem tego pojęcia. Często szybko podpowiadam tylko pozornie banalne definicje: „Przyjemność to jedność ciała i duszy, zaspokajanie pragnień, oczekiwań. Czyli harmonia w możliwie najgłębszym tego słowa znaczeniu”. Kiedy pytam siedzącą przede mną kobietę, ile czasu poświęca na dbanie o swój wewnętrzny spokój, równowagę czy relaks mięśni ciała i twarzy, słyszę mało optymistyczną odpowiedź. Zwykle staram się nie udzielać rad, uważam, że każdy musi sam dojść do pewnych wniosków, ale w tej sytuacji posiłkuję się wypowiedzią Carol Dweck, badaczki rozszyfrowującej problemy osobowości jednostki. Według niej nie ma nic przyjemniejszego od widoku człowieka, który wreszcie może zrobić to, na czym najbardziej mu zależy, czyli spełniać swoje tzw. zachcianki. Trudno nie przyznać jej racji, bo kiedy potrafimy się regularnie rozpieszczać, czujemy satysfakcję. Nasz organizm odnotowuje przyjemny przypływ energii, potęguje się funkcjonalny optymizm, a akcje na koncie zdrowia idą w górę. To jest taki modelowy cykl ćwiczeń, które nie eksploatują fizycznie, a mają gigantyczny wpływ na samopoczucie. Są bardzo ważnym etapem klasycznego treningu i istotnie go uzupełniają.

Porażka – mobilizujący przyjaciel

Żeby podnieść na duchu kobiety, z którymi ćwiczę, proponuję im zafundowanie sobie pudełka (lub słoika) z postanowieniami, do którego systematycznie będą mogły wrzucać karteczki z ważnymi hasłami. Na przykład: „Od jutra postaram się wypracować filozofię »niebiadolenia«, zamienię słowa »muszę« oraz »powinnam« na: »chcę« i »mogę«”, „O porażkach pomyślę w kategoriach siły dopingującej do dalszego działania i patrzenia na siebie z zaufaniem, że tym razem na pewno mi się uda”. Od siebie dodaję: Pamiętaj, nie potkniesz się kolejny raz tylko dlatego, że ostatnio często ci się to zdarzało. Bo właśnie dzięki temu jesteś już na właściwej drodze, by wypracować swój system panowania nad równowagą. Zdobyłaś przecież szereg doświadczeń, z których możesz czerpać przydatną wiedzę. Niezbędne są tu też relaks i opanowanie, bo twoje emocje to ważny kanał komunikacyjny.

Kobieta, która potrafi słuchać swojego ciała i właściwie odczytuje własne potrzeby, wysyła bliskim czytelną wiadomość: „Jestem mądra, szczęśliwa, ważna dla siebie”. Mówi dobitnie: „Doceńcie moją siłę, wspierajcie ją i umiejętnie pielęgnujcie”.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI