Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
25 sierpnia 2014 in Zdrowie by redakcja

Fakty i mity dotyczące antykoncepcji

Na licznych forach internetowych poświęconych tematom seksu roi się od sprzecznych informacji o antykoncepcji. Większość z nich wydaje się być wręcz absurdalna. Niestety Polacy wstydzą się zgłosić do specjalisty z nurtującymi intymnymi pytaniami, a ich wiedza na temat seksu oparta jest często na anonimowych wpisach z internetu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

88%¹  Polaków zasięga porad zdrowotnych u dr. Google, zamiast pójść z problemem do prawdziwego lekarza. Pytania z pozoru proste doczekują się niedorzecznych odpowiedzi. Oto kilka prawd skonsultowanych z dr Grzegorzem Mrugaczem, ekspertem medycznym kampanii „Płodna Polka”, na  temat najczęściej wybieranych przez Polaków środków antykoncepcyjnych:

1. Prezerwatywa daje 100% pewności zabezpieczenia przed ciążą

Niestety nie. Żaden z obecnych na rynku środków antykoncepcyjnych nie działa w 100% przypadków. W przypadku prezerwatywy wiele zależy od tego, jak się ją użytkuje. Jeżeli stosuje się zalecenia producenta oraz zwraca się uwagę na sposób przechowywania, współczynnik zawodności prezerwatywy jest niski, około 2-4 przypadki zajścia w ciążę na 100 kobiet. Ważne jest też miejsce zakupu prezerwatyw. Najlepsza będzie apteka, gdzie gwarantowane jest odpowiednie przechowywanie produktu.

2. Prezerwatywa może być skuteczna przy jej ponownym użyciu

Nie! Jest to środek jednorazowego użytku! Co więcej, by zachować jego najwyższą skuteczność, nie powinno się używać tej samej prezerwatywy do seksu oralnego a później pochwowego. Może ulec uszkodzeniu, często niewidocznemu na pierwszy rzut oka.

3. Używanie lubrykantów wspólnie z prezerwatywą może obniżyć jej skuteczność

To prawda, jednak wszystko zależy od składu lubrykanta. Oliwka, wazelina czy inne nawilżające środki na bazie tłuszczy rozpuszczają lateks, z którego wykonana jest prezerwatywa. Jeżeli potrzebujemy dodatkowego nawilżenia, warto sięgnąć po prezerwatywy z dodatkową warstwą lubrykanta bądź żele zrobione na bazie wody.

4. Zażywanie pigułek antykoncepcyjnych skutkuje m.in. otyłością, wahaniem nastroju oraz spadkiem libido.

Nieprawda. Lekarz powinien dobrać pigułki indywidualnie do każdej pacjentki. Dobrze dobrane nie powinny mieć skutków ubocznych. Mogą one wystąpić w 1-2 tygodniu przyjmowania leku. Należy uważnie obserwować swoje ciało i zachowanie, a gdy zmiany wydają się niepokojące, udać się do ginekologa na konsultacje i ewentualnie zmienić  rodzaj przyjmowanych środków.

5. Długotrwałe przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych powoduje problemy z zajściem w ciąże po ich odstawieniu.

Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby bezpośredni wpływ pigułek antykoncepcyjnych na płodność. Jeżeli stosuje się do zalecanych przerw oraz podejmie decyzję o dziecku w odpowiednim wieku, nie powinno się mieć problemów z zajściem w ciążę. Mit ten powstał na podstawie przypadków kobiet, które w wieku ok. 40 lat decydują się na dziecko. Zajście w ciążę w późniejszym wieku zawsze sprawia więcej trudności, co związane jest z ograniczoną liczbą jajeczek w organizmie kobiety.

„Ciąża powinna być świadomą decyzją dwójki partnerów. Dlatego do czasu podjęcia wspólnej decyzji o dziecku ważne jest odpowiednie dobranie i stosowanie środków antykoncepcyjnych. Lekarze ginekolodzy powinni częściej rozmawiać na ten temat ze swoimi pacjentkami. Nabrałyby one wtedy odwagi do zadawana krępujących pytań, które pomogą im w sposób świadomy i odpowiedzialny wybrać odpowiednią dla nich metodę antykoncepcji” – mówi dr Grzegorz Mrugacz.

mat.pras.kamp.„Płodna Polka”,


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI