Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Fitness stóp w walce z halluksami

redakcja
Carolina Medical Center
Carolina Medical Center
8 lipca 2016 in Zdrowie by redakcja
Paluch koślawy zwany także halluksem to częsta deformacja dużego palca u stopy. Paluch przemieszcza się uciskając na drugi palec co może spowodować jego zwichnięcie. Rosnące zgrubienie na nienaturalnie wygiętym palcu, nie tylko wygląda nieestetycznie i utrudnia kupienie wygodnych butów, ale przede wszystkim boli – przy chodzeniu i uprawianiu sportu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Z halluksami borykają się głównie kobiety, a nawet dzieci. Zlekceważone schorzenie w pewnym momencie wymaga interwencji chirurga. Poza noszeniem wygodnego obuwia warto także dbać o to, by stopy były aktywne i zapewniały stabilność chodu. Pomaga w tym fitness stóp.

„Zapomnijmy o znanych ćwiczeniach, takich jak podnoszenie chusteczki. Mięśnie decydujące o wyglądzie oraz funkcji stopy to nie tylko kostka i jej okolice, ale także inne partie mięśni nóg, które należy świadomie ćwiczyć”,  mówi Agnieszka Rosińska, fizjoterapeutka z Carolina Medical Center i proponuje ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie. Najlepiej ćwiczyć codziennie, wykonując 3 serie po 10 powtórzeń

1. „Wzmocnienie mięśni strzałkowych”
Mały ręcznik złóż w prostokąt na szerokość stopy. Stań na nim wewnętrzną połową prawej stopy opierając jej zewnętrzną część na podłodze. Lewą stopę oprzyj płasko o ścianę. Następnie oderwij zewnętrzną część prawej stopy z podłogi tak, by cała była równolegle ułożona względem podłoża. Znów opuść. Powtórz ćwiczenie, stojąc na lewej stopie.
Dla stabilnej postawy możesz przytrzymać się np. krzesła

2. „Wzmocnienie mięśni piszczelowych tylnych”
Mały ręcznik złóż w prostokąt na szerokość stopy. Stań na nim zewnętrzną połową prawej stopy opierając jej wewnętrzną część na podłodze. Lewą stopę oprzyj płasko o ścianę. Następnie oderwij prawą stopę z podłogi tak, by cała była równolegle ułożona względem podłoża. Opuść stopę. Powtórz ćwiczenie stojąc na lewej stopie.
Dla stabilnej postawy możesz także przytrzymać się rękami, np. krzesła.

3. „Rozciąganie ścięgien”
Usiądź na podłodze lub krześle i załóż nogę na nogę. Prawą ręką chwyć za palce stopy prawej i prostuj je tak, by czuć, że rozciąga się podeszwa stopy. Trzymaj przez 5 sekund. Powtórz 10 razy na każdą stopę.

4. „Rozciąganie łydki”
Stań w lekkim rozkroku: jedna noga z przodu, druga (tzw. zakroczna) z tyłu. Stopy ułóż płasko na podłodze, równolegle względem siebie. Nogę z przodu lekko ugnij w kolanie (nie przekraczaj kolanem linii palców). Jeśli w nodze zakrocznej nie czujesz ciągnięcia, możesz ustawić pod nią z przodu kilka książek w formie klina (pięta zostaje na płaskim).

5. „Wzmocnienie mięśni krótkich stopy” poprzez „rozczapierzanie” lub „grę na pianinie”. Ćwiczenia pozwalają rozluźnić palce ściśnięte w bucie.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI