Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
22 września 2014 in Zdrowie by Urszula Mijakoska

Gluten – jeść czy nie?

Cała gama różnorodnych diet i porad sprawia, że wiele osób jest po prostu zdezorientowanych i nie wie, co kupić, jak przygotowywać posiłki i kiedy jeść. Ostatnim hitem wśród „mód żywieniowych” jest dieta bez glutenu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„Co jeść, by mieć energię przez cały dzień, by nie odczuwać bólu brzucha, nie cierpieć z powodu problemów z trawieniem? Co zrobić, by jedzenie było przyjemnością, a biesiadowanie z rodzina i przyjaciółmi – radością?” – coraz częściej stawiamy sobie tego rodzaju pytania.

Uważam, że podstawą jest świadome odżywianie, czyli poznanie potrzeb swojego ciała, tak by to ciało dobrze się czuło po zjedzeniu posiłku i wypiciu płynów. Od czego zacząć?

Proponuję zrobić pierwszy krok razem z TALERZEM MOCY. Wyobraźmy sobie talerz podzielony na cztery równe części: jedna ćwiartka to owoce, druga to warzywa, trzecia to rośliny strączkowe a czwarta to ziarna. W krajach rozwiniętych to właśnie te produkty są szczególnie potrzebne ludziom w odżywianiu dla zdrowia. Tymczasem mimo dobrobytu i wyrafinowanych potraw nie zawsze zapewniamy sobie właściwe odżywienie organizmu. Zacznijmy od ziaren. Są tanie, ogólnie dostępne, lubimy je zjadać, ale… No właśnie, często słyszymy o„złym”glutenie, o tym, że jest niezdrowy i nie należy go jeść. Czym jest gluten?

Gluten to białko zbóż, które w uczulającej formie występuje w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie. W tym miejscu warto moim zdaniem podkreślić, że o ile pszenica jest alergenem, to gluten w ziarnie pszenicy praktycznie zanika, gdy ją skiełkujemy, czyli nikt nie reaguje alergicznie na kiełki pszenicy. Zboża niezawierające glutenu to: ryż, kukurydza, proso, gryka, quinoa (komosa ryżowa), amarantus.

Coraz mocniej słuchać głosy, że pszenica lub gluten są winne rozprzestrzeniającej się otyłości. Przypomnę, że wiele diet promowanych jest jako cudowne i magiczne sposoby na utratę wagi (np. niskotłuszczowa, niskowęglowodanowa). Pszenica jest oskarżana o powodowanie otyłości czy złego samopoczucia po jej spożyciu. Warto jednak pamiętać, że z jednej strony jemy jej za dużo a z drugiej – jemy ją w postaci wysoko przetworzonej, czyli jako białe pieczywo, ciasta i ciasteczka, biały makaron itp. W takiej formie pszenica traci swoje najważniejsze wartości i zjadana w nadmiarze może prowadzić do nietolerancji pokarmowej czy alergii. W skład pieczywa czy ciastek wyprodukowanych z oczyszczonego, a więc pozbawionego podstawowych składników odżywczych ziarna, wchodzą różnego rodzaju ulepszacze, tłuszcze i konserwanty, które również mogą mieć niekorzystne działanie na organizm człowieka. Dlatego nie w każdym przypadku złe samopoczucie czy problemy z trawieniem są związane z nietolerancją glutenu albo alergią. W podobny sposób organizm może reagować na inne składniki tzw. śmieciowej żywności.

Problem pojawił w ciągu ostatnich 40 lat, gdy wraz ze wzrostem spożycia produktów mącznych zawierających pszenicę odnotowano wzrost otyłości. Jednak jest oczywiste, że uznanie pszenicy i glutenu za głównych winowajców otyłości jest niemożliwe i nieodpowiedzialne. W tym czasie nastąpił bowiem ogromny wzrost spożycia żywności wysoko przetworzonej oraz słodkich napojów. Porcje posiłków były stopniowo zwiększane a jednocześnie rosła bezczynność, czyli brak aktywności fizycznej. Wszystkie te „winy” nie mogą być związane z jednym rodzajem ziarna. Nie ma dowodów na to, że obecność glutenu w diecie powoduje wzrost masy ciała, a jego wyeliminowanie – spadek. Sama dieta bezglutenowa może również być wysokokaloryczna, z bardzo niską zawartością witamin i składników mineralnych oraz błonnika. Tym samym może również przyczyniać się do wzrostu wagi ciała.

Aby schudnąć, trzeba spożywać więcej pokarmów bogatych w witaminy, mikro- i makroelementy a usunąć ze swojego talerza żywność wysoko przetworzoną, która jest tych składników pozbawiona – przede wszystkim chodzi o białą mąkę i cukier. (Rafinowana mąka pszenna jest podstawą wielu produktów o niskiej wartości odżywczej lub „żywności śmieciowej”). Jedzenie produktów bogatych w składniki odżywcze, czyli warzyw, owoców, ziaren, kasz powoduje stan nasycenia i mniejszą ilość kalorii w organizmie. Jeśli osoby na tzw. diecie bezglutenowej przestrzegają powyższej zasady i eliminują produkty z białej mąki, takie jak chleb, makarony i wypieki, a zwiększają spożycie warzyw, fasoli, nienaruszonych pełnych ziaren zbóż i owoców, to po prostu mają dietę niskokaloryczną opartą na produktach zawierających składniki odżywcze. Taka dieta z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do spadku wagi ciała, ale nie ma to związku z pszenicą i glutenem. Bezglutenowe makarony, chleb i ciasteczka nie pomagają schudnąć; te pokarmy są przetworzone, mają niską gęstość odżywczą, czyli są ubogie w substancje odżywcze, a poza tym zawierają cukry i tłuszcze. Choć obecnie wysoko przetworzona żywność bezglutenowa może być postrzegana jako zdrowsza, to większości przypadków jest to nadal „żywność śmieciowa”, podobnie do żywności z niską zawartością tłuszczu lub niską zawartością węglowodanów.

Urszula Mijakoska, pierwszy Diet Coach w Polsce, autorka akredytowanego programu Diet Coaching, prowadzi KURSU DIET COACHINGU. Program akredytowany przez Izbę Coachingu trwa 6 miesięcy, zajęcia odbywają się w formie weekendowych zjazdów. Najbliższy kurs rozpoczyna się w październiku 2014, więcej na www.swiadomyrozwoj.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI