Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

SHUTTERSTOCK
SHUTTERSTOCK
22 lipca 2014 in Zdrowie by Małgorzata Drabek

Homeopatia dla kobiet w ciąży – na jakie dolegliwości?

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety – czas radości i oczekiwania na dziecko, a zarazem okres znacznego obciążenia dla całego ustroju. I choć ciąża uznawana jest za stan fizjologiczny, wiąże się z nią cały szereg uciążliwych dolegliwości. Każda ciężarna powinna pozostawać przez cały czas pod stałą opieką lekarza położnika i być poddawana okresowym badaniom kontrolnym.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ze względu na bezpieczeństwo dziecka optymalnie byłoby, gdyby kobieta w ciąży nie musiała przyjmować żadnych lekarstw obarczonych działaniami niepożądanymi. Nie zawsze jest to jednak możliwe i dlatego w niektórych sytuacjach korzystne jest zastosowanie leków homeopatycznych.

Homeopatia jest to metoda lecznicza oparta na zasadzie podobieństwa, mająca za zadanie wspieranie naturalnych procesów samoregulacji organizmu i przywracanie stanu równowagi. Leki homeopatyczne pozbawione są skutków ubocznych oraz nie wchodzą w interakcje z innymi substancjami. Po konsultacji z lekarzem mogą stanowić cenne uzupełnienie leczenia dolegliwości okresu ciąży.

Najczęstsze dolegliwości okresu ciąży

Nudności i wymioty są jednym z pierwszych objawów ciąży – występują od ok. 4 tygodnia i są charakterystyczne dla I trymestru. Uważa się, że ich przyczyną jest hormonalne przestrojenie organizmu (wzrost poziomu hormonów), większa wrażliwość sensoryczna (smaki, zapachy) oraz stres. Zalecana jest wówczas lekkostrawna, zbilansowana dieta, niewielkie porcje posiłków podawane częściej, popijanie wody niegazowanej, odpoczynek.

Lekarz może dobrać w zależności od objawów jeden z poniższych leków homeopatycznych:

SEPIA 9CH, 5 granulek, 2-5x dziennie

  • objawy nasilają się pod wpływem zapachów kuchennych lub widoku jedzenia – apetyt na kwaśne – uczucie pustki w żołądku

IPECA 9CH, 5 granulek, 2-3x dziennie

  • często współistnieje ślinotok – brak ulgi po wymiotach – czysty, nieobłożony język

COCCULUS INDICUS 9CH, 5 granulek, 2-3x dziennie

  •  objawy występują podczas ruchu lub jazdy, rano podczas wstawania – mogą współistnieć zawroty głowy

Można podawać również leki złożone: COCCULINE tabl., 2-3x dziennie 1 tabletka.

Zaparcia są przykrą uciążliwością, która może się nasilić w ciąży u osób wcześniej mających taki problem, albo pojawić się niezależnie, co związane jest ze wzrostem poziomu progesteronu, który zwalnia perystaltykę jelit oraz z uciskiem macicy na końcowy odcinek jelita grubego. Warto wówczas zwrócić uwagę na regularne dopajanie (1,5-2l), lekkostrawną, bogatobłonnikową dietę oraz aktywność ruchową (pływanie, spacery, joga). Lekarz może to postępowanie uzupełnić jednym z poniższych leków:

SEPIA 5CH lub 9CH, 5 granulek, 1-2x dziennie

  • stolce twarde ciemne – brak potrzeby oddawania stolca

COLLINSONIA 5CH, 5 granulek, 1-2x dziennie

  • stolec twardy odbarwiony, oddawany z dużym wysiłkiem – współistnieją hemoroidy

HYDRASTIS CANADENSIS 9CH

  •  brak potrzeby oddania stolca – stolce pokryte żółtym śluzem – pieczenie w okolicy odbytu po oddaniu stolca

Zaburzenia krążenia żylnegożylaki kończyn dolnych występują u ok. 40 proc. ciężarnych, często mają podłoże genetyczne, związane są z uciskiem rosnącego płodu na żyłę główną, wzrostem ciśnienia krwi w żyłach miednicy i kończyn dolnych, wzrostem poziomu progesteronu (wpływ na sprężystość ścian naczyń). Dokuczliwe objawy pod postacią bólu, pieczenia, obrzęków, uczucia ciężkości nóg neutralizować można, stosując poniższe zalecenia:

Częste spacery, pływanie, układanie nóg wysoko, unikanie dźwigania i zakładania nogi na nogę, noszenie butów bez obcasów, unikanie długotrwałej pozycji stojącej i siedzącej, zakładanie rajstop ściągających. Komplementarnie lekarz może zalecić zastosowanie poniższych leków:

HAMAMELIS VIRGINICA 5CH, 5 granulek, 1-2x dziennie

  • żylaki kończyn dolnych, żylaki sromu, hemoroidy – skłonność do powstawania siniaków

MILLEFOLIUM 5CH, 5 granulek, 1-2x dziennie

  • żylaki podudzi z towarzyszącym bólem

PULSATILLA 9CH, 5 granulek, 1x dziennie

  •  „kruche” naczynia krwionośne – skóra marmurkowata

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI