Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
16 marca 2016 in Zdrowie by redakcja

Jak chronić się przed chorobami serca?

Co roku w umiera z przyczyn kardiologicznych ponad 170 000  osób. Problemy te zaczynają się najczęściej już przed 40 rokiem życia. Podstawową profilaktyką jest zdrowy styl życia. Poza tym warto zbadać swoje geny.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Serce jest najważniejszym mięśniem w całym organizmie. Im wcześniej więc zadbasz o swoje serce i układ krążenia, tym większą masz gwarancję na ich dobre funkcjonowanie przez długie lata.

Aktywność fizyczna  jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowej wagi, zdrowego układu krążenia i dobrego samopoczucia. Jak zapewnić sobie niezbędne minimum? Klucz to odpowiednie ćwiczenia Okazuje się, że nie trzeba poświęcać na ćwiczenia kilku godzin swojego życia tygodniowo. Wystarczą 2 minuty intensywnego wysiłku dwa razy w tygodniu, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Najlepiej wykonywać intensywne sprinty na stacjonarnym rowerze. Przez co najmniej 6 sekund dajcie z siebie maksimum, bo według badań tyle wystarczy dla utrzymania serca w zdrowiu. Pamiętajcie – metodą małych kroków możecie łatwo wdrożyć zdrowy styl życia.

Krótki intensywny trening może być doskonałą alternatywą dla osób starszych, którym wielogodzinne ćwiczenia mogą sprawiać trudność. Są także doskonałym sposobem na stopniowe wdrożenie bardziej wymagających ćwiczeń dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Mimo dobroczynnego wpływu krótkiego intensywnego wysiłku, najlepiej traktować tego typu ćwiczenia jako wstęp. Według lekarzy specjalistów powinniśmy dążyć do 40 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego pięć razy w tygodniu. Odpowiedź na pytanie, jaki rodzaj wysiłku fizycznego będzie dla nas najodpowiedniejszy, również znajdziemy na naszym genotypie. Czy jesteśmy bardziej predysponowani do sportów wytrzymałościowych, czy jednak siłowych?

„Statystyki medyczne wskazują, że niemal wszystkie przypadki choroby wieńcowej (aż 98%) są spowodowane miażdżycą. W związku z tym jeżeli jesteśmy w grupie zagrożenia wymagamy  szybkich i zdecydowanych kroków w celu osłabienia zagrożeń, które wynikają z twojego genotypu”, tłumaczy dr Tomasz Czernecki z laboratorium Vitagenum. Najważniejszą zmienną powinny być nasze nawyki żywieniowe, genetyczna predyspozycja do gromadzenia się złego cholesterolu w organizmie może być wzmacniana negatywnie nieodpowiednią dietą. Zrezygnuj ze wszystkich tłuszczów zwierzęcych i zastąp je tłuszczami roślinnymi, minimum 3 razy w tygodniu jedz następujące ryby: śledzia, dorsza, makrelę lub łososia, codziennie jedz barwne owoce i warzywa tj. buraki, czerwoną kapustę, jagody, truskawki, maliny, czarne porzeczki, jeżyny, wiśnie. Wszystkie te produkty obfitują we flawonoidy – związki roślinne, które poprawiają kondycję naczyń krwionośnych.

„Aby móc w pełni zadbać o swoje zdrowie zgodnie z predyspozycjami naszego DNA warto rozważyć nieinwazyjne badania genetyczne. Dzięki oznaczeniu predyspozycji zapisanych w genach CDKN2B-AS1, LPL, SELE oraz F5 dowiemy się czy posiadamy podwyższone prawdopodobieństwo chorób serca i układu krwionośnego oraz jak zmienić dietę i nawyki, aby obniżyć ryzyko powstania tętniaków i zadbać o układ sercowo -naczyniowy”, dodaje dietetyk genetyczny.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI