Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak dbać o nadgarstki pracując przy komputerze?

fot.123rf
3 lutego 2016 in Zdrowie by Agata Domańska
Strzeż się „zwisu” dłoni nad klawiaturą! Z punktu widzenia nadgarstka zgięcie dłoniowe jest najgorsze: zamyka jego kanał. Jak się go ustrzec? Najlepiej zainwestować w tzw. klawiaturę ergonomiczną – klawisze są w niej podzielone na dwie grupy, które tworzą układ w kształcie litery V. Nadgarstki nad nią w sposób naturalny ustawiają się w prostej, zdrowszej pozycji. Warto też zaopatrzyć się w specjalną wypukłą podkładkę pod ręce: kiedy dłoń jest o nią oparta, niweluje się zgięcie grzbietowe. Nieważne, czy podkładka jest miękka, czy twarda – ważne, by podtrzymywała dłonie i utrzymywała proste nadgarstki.

Fitness nadgarstków

Nadgarstkom służy rozluźnianie: co jakiś czas opuszczaj ręce, potrząsaj luźnymi dłońmi w różnych płaszczyznach i strzepuj palce. Unoś też dłonie do góry i „wkręcaj żarówki”.

Połóż dłonie płasko na biurku i na przemian rozstawiaj oraz łącz palce.

Wstań od komputera i strzepuj całe ramiona, to rozluźni nie tylko nadgarstki, ale też łokcie oraz barki.

Przynajmniej raz dziennie rozciągaj ścięgna i mięśnie przykurczone od pracy z klawiaturą: wyciągaj przedramię przed siebie, rób maksymalne zgięcie grzbietowe, prostuj palce i dociągaj je delikatnie drugą dłonią. Poczuj, jak ciągną cię ścięgna wzdłuż przedramienia.

Ekspert Zygmunt Bartosiewicz fizjoterapeuta, terapeuta manualny, twórca Kliniki Fizjoterapii


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI