Jak dbać o zdrowe zęby na co dzień?

123rf.com

Światowa Federacja Dentystyczna wskazuje, że próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie i że aż 90% populacji zmaga się z problemami jamy ustnej. Także w Polsce próchnica jest bardzo powszechna.

reklama

  • W wieku 35-44 lat próchnicę zębów ma 99,9% Polaków ¹
  • Wśród dzieci w wieku 6-12 lat problemy z próchnicą ma 76% uczniów ²
  • W grupie dzieci w wieku 7-9 lat ten procent jest jeszcze wyższy i wynosi 79% ²
Próchnica zębów to bardzo duży problem społeczny w naszym kraju, dlatego musimy kłaść nacisk na edukację. Zły stan uzębienia w Polsce spowodowany jest w dużej mierze niewiedzą i zaniedbaniami, których dopuszczamy się każdego dnia” – mówi prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Trudno wyobrazić sobie radosny uśmiech u osoby ze zniszczonym uzębieniem. Zdrowie zębów zależy od prawidłowej higieny jamy ustnej chroniącej przed próchnicą. Choroby zębów mają bardzo poważne skutki dla całego organizmu, mogą być podłożem chorób ogólnych. Zapamiętajmy 4 proste kroki, które pomogą zachować zdrowe i piękne zęby.

  1. Dokładne szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie;
  2. Stosowanie dodatkowych środków do higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe (szczoteczki i nitki międzyzębowe, płyny do płukania jamy ustnej);
  3. Żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu lub słodkich napojach, gdy nie możemy umyć zębów;
  4. Regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa, co najmniej raz na 6 miesięcy.

¹ Polskie dane epidemiologiczne uzyskane z badań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej”

² Raport firmy badawczej Ipsos opracowany na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych podczas bezpłatnych przeglądów stomatologicznych w ramach programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy”, który wspiera Polskie Towarzystwo

mat.pras.