Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
19 maja 2015 in Zdrowie by redakcja

Jak dobrać antykoncepcję?

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną obok wymieniania jej zalet czasem narzekają na skutki uboczne, obniżające jakość życia, takie jak: przybieranie na wadze czy spadek libido. Uciążliwe objawy niewątpliwie świadczą o źle dobranej antykoncepcji. Zanim winę zaczniemy zrzucać na preparat bądź niekompetentnego lekarza, zastanówmy się, czy powiedziałyśmy ginekologowi o wszystkich naszych oczekiwaniach wobec tabletki, którą chcemy przyjmować?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Po pierwsze: bądź szczera

W procesie doboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej niezbędny jest aktywny udział zarówno specjalisty, jak i samej zainteresowanej. Jego podstawowym elementem jest szczera rozmowa, w której zgodnie z prawdą odpowiemy na pytania ze strony ginekologa i jednocześnie przedstawimy mu swoje oczekiwania. Zwłaszcza, że antykoncepcja hormonalna obok zapobiegania ciąży, może wpływać na inne sfery zdrowia kobiety. Jak to wygląda z perspektywy eksperta?

„Po pierwsze specjalista musi wiedzieć, czy pacjentka, która się do niego zgłosiła, nie stosowała do tej pory antykoncepcji hormonalnej czy ta, którą przyjmuje obecnie po prostu jej nie odpowiada i dlaczego. W pierwszym przypadku zanim lekarz przepisze tabletki antykoncepcyjne, musi ustalić ewentualne przeciwwskazania. W tym celu zbiera wywiad odnośnie chorób w rodzinie, takich jak: nowotwory piersi i układu rozrodczego, udary mózgu, nadciśnienie czy choroby zakrzepowe. W większości praktyk lekarskich, przed przepisaniem środków antykoncepcyjnych, lekarz przeprowadza także badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz zleca badania laboratoryjne, takie jak morfologia i próby wątrobowe. Jeśli kobieta ma oznaki nieprawidłowości hormonalnych, powinny zostać wykonane badania w tym kierunku. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wymienione badania są niezbędne u każdej pacjentki. Lekarz dobiera je tak, aby oceniały tylko te parametry, które u danej kobiety są potrzebne do wyboru tabletek”, tłumaczy prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel, ginekolog.

Po drugie: powiedz o swoich oczekiwaniach

Często kobietom zwracającym się z prośbą o przepisanie pigułek antykoncepcyjnych oprócz zapobiegania ciąży, zależy na dodatkowych korzyściach, które niesie ze sobą przyjmowanie hormonów. Niektóre panie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że antykoncepcja hormonalna może wpływać na:

  • poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych,
  • złagodzenie napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
  • regulację cyklu miesiączkowego, zmniejszenie objętości krwawień i bólu w trakcie miesiączki,
  • niwelowanie nadmiernego owłosienia,
  • poziom libido,
  • łagodniejszy przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • opóźnienie powstawania osteoporozy.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI