Jak dobrać antykoncepcję?

123rf.com

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną obok wymieniania jej zalet czasem narzekają

reklama

na skutki uboczne, obniżające jakość życia, takie jak: przybieranie na wadze czy spadek

libido. Uciążliwe objawy niewątpliwie świadczą o źle dobranej antykoncepcji. Zanim winę

zaczniemy zrzucać na preparat bądź niekompetentnego lekarza, zastanówmy się, czy

powiedziałyśmy ginekologowi o wszystkich naszych oczekiwaniach wobec tabletki, którą

chcemy przyjmować?
Po pierwsze: bądź szczera

W procesie doboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej niezbędny jest aktywny udział zarówno specjalisty, jak i samej zainteresowanej. Jego podstawowym elementem jest szczera rozmowa, w której zgodnie z prawdą odpowiemy na pytania ze strony ginekologa i jednocześnie przedstawimy mu swoje oczekiwania. Zwłaszcza, że antykoncepcja hormonalna obok zapobiegania ciąży, może wpływać na inne sfery zdrowia kobiety. Jak to wygląda z perspektywy eksperta?

„Po pierwsze specjalista musi wiedzieć, czy pacjentka, która się do niego zgłosiła, nie stosowała do tej pory antykoncepcji hormonalnej czy ta, którą przyjmuje obecnie po prostu jej nie odpowiada i dlaczego. W pierwszym przypadku zanim lekarz przepisze tabletki antykoncepcyjne, musi ustalić ewentualne przeciwwskazania. W tym celu zbiera wywiad odnośnie chorób w rodzinie, takich jak: nowotwory piersi i układu rozrodczego, udary mózgu, nadciśnienie czy choroby zakrzepowe. W większości praktyk lekarskich, przed przepisaniem środków antykoncepcyjnych, lekarz przeprowadza także badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz zleca badania laboratoryjne, takie jak morfologia i próby wątrobowe. Jeśli kobieta ma oznaki nieprawidłowości hormonalnych, powinny zostać wykonane badania w tym kierunku. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wymienione badania są niezbędne u każdej pacjentki. Lekarz dobiera je tak, aby oceniały tylko te parametry, które u danej kobiety są potrzebne do wyboru tabletek”, tłumaczy prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel, ginekolog.

Po drugie: powiedz o swoich oczekiwaniach

Często kobietom zwracającym się z prośbą o przepisanie pigułek antykoncepcyjnych oprócz zapobiegania ciąży, zależy na dodatkowych korzyściach, które niesie ze sobą przyjmowanie hormonów. Niektóre panie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że antykoncepcja hormonalna może wpływać na: