1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

www.pexels.com
www.pexels.com
Zapalenie pęcherza jest dokuczliwą dolegliwością, która nieleczona może przerodzić się w niemałe problemy z pęcherzem. Zaczyna się dosyć niewinnie, aby wraz z biegiem czasu rozwinąć się i zaatakować pęcherz z pełną siłą. Głównymi winowajcami tego stanu rzeczy są bakterie, a według statystyk, na tę chorobę wyraźnie częściej zapadają kobiety. Leczenie nie jest skomplikowane, lecz należy mieć na uwadze fakt, że choroba może być uporczywa i niezbędne jest konsekwentne działanie.

Zapalenie pęcherza – przyczyny Podstawową przyczyną zapalenia pęcherza moczowego są bakterie. Zagnieżdżają się one na ściance pęcherza, a następnie rozpoczynają jego kolonizację. Wśród szczepów bakterii najczęściej atakujących ten organ są pałeczki jelitowe, a także gronkowiec. Przyczyną stanu zapalnego i bólu pęcherza może być również długotrwałe przyjmowanie antybiotyków. Mają one zbawienny wpływ na organizm, jednak powodują powstawanie grzybicy, która również atakuje poszczególne organy, w tym pęcherz i może być trudna do całkowitego wyleczenia.

Ponadto do powstania bakterii przyczyniają się ciała obce umieszczone w ciele, w tym przypadku najczęściej w postaci cewników. Osoby zacewnikowane przez dłuższy czas niemal na pewno będą zmagały się z zapaleniem pęcherza, które dodatkowo może być trudne do wyleczenia z powodu dużego nagromadzenia się patogenów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że nawet niewielkie zabiegi chirurgiczne lub medyczne wykonywane w okolicach dróg moczowych także mogą przyczynić się do rozwoju bakterii.

Rozwojowi bakterii sprzyjają też inne choroby układu moczowego występujące w tym samym czasie. Szczególnie niebezpieczna jest kamica nerkowa lub moczowodowa. W moczu, który w wyniku tych chorób zalega w drogach moczowych, bardzo szybko wytwarzają się patogeny. Jeżeli wydalenie moczu nie nastąpi o odpowiedniej porze, dochodzi do zagnieżdżenia się bakterii i zakażenia. W tym przypadku proces leczenia jest podwójnie trudny, ponieważ dopóki nie zostanie wyleczony problem pierwotny, zakażenia będą nawracać.

Zapalenie pęcherza – jak leczyć farmakologiczne? W przypadku leczenia wszystko zależy od bezpośredniej przyczyny. Jeśli w układzie moczowym występują bezpośrednie problemy w odpływie moczu, w pierwszej kolejności należy je usunąć. Wybór sposobu usunięcia przeszkody zależy bezpośrednio od urologa. W ekstremalnych przypadkach może dojść do konieczności wykonania zabiegu operacyjnego, jednak w znacznej części sytuacji wystarczą jedynie odpowiednio dobrane leki.

Jeżeli uda się uporać lekarzowi z przeszkodą, można przejść do leczenia. Opiera się ono na łagodzeniu wcześniej zaobserwowanych objawów zapalenia pęcherza i prowadzeniu sukcesywnej terapii farmakologicznej mającej na celu wyeliminowanie bakterii. Jednym z najczęściej zalecanych substancji na tę dolegliwość jest Furagina. Dawkowanie najczęściej wystarczy podstawowe, jednak wszystkie leki należy przyjmować pod kontrolą lekarza. Przed rozpoczęciem kuracji warto również przeanalizować ulotkę. Zawiera ona wszystkie niezbędne informacje dotyczące przyjmowania i dawkowania leku. Ponadto stosuj się do zaleceń lekarza, ponieważ wszystkie rady specjalisty są cenne i mogą znacznie przyspieszyć proces leczenia.

Gdy Furazydyna, dawkowana w dużych ilościach nie powoduje poprawy, sytuacja wymaga podania antybiotyków. Najczęściej dotyczy to sytuacji wystąpienia dużego nagromadzenia bakterii lub pojawienia się trudnego do wyleczenia szczepu. Taka terapia, z reguły nie trwa długo, jednak niezbędna jest kompleksowa kontrola lekarza i stosowanie się do przekazywanych zaleceń.

Zapalenie pęcherza – leczenie domowe

Czytaj jak poradzić sobie ze szczypaniem, pieczeniem i bólem przy oddawaniu moczu Pierwszym z domowych sposobów jest solidne nawodnienie organizmu. Spożywanie dziennie ponad 2 litrów płynów może przyczynić się do naturalnego wypłukania bakterii z organizmu. Ilości wody muszą być jednak duże, a mocz oddawany regularnie. Dzięki temu, szczególnie w pierwszych stadiach zakażenia możliwe jest „wypłukanie” jeszcze słabo zagnieżdżonej bakterii.

Jeśli chcesz poznać objawy zapalenia pęcherza moczowego:

Równolegle do nawodnienia można stosować żurawinowe suplementy diety dostępne w aptekach bez recepty. Najczęściej występują one pod postacią łatwych do połykania tabletek, w opakowaniach mieszczących do kilkudziesięciu sztuk. Jednak przed zażyciem środka tego typu skonsultuj się z farmaceutą i pamiętaj, że preparat nie musi pomóc.

Ponadto bez recepty dostępne są również leki zawierające substancję pod nazwą furagina. Ulotka i jej analiza, a także konsultacja z farmaceutą w tym przypadku jest jednak obowiązkowa, ponieważ nie każdy lek może być stosowany w każdym przypadku. Ponadto, dopóki nie zyskasz potwierdzenia z ust specjalisty, furaginę traktuj jako sposób na dotrwanie do momentu wizyty u lekarza.

Dodatkowo nawet jako zabieg wspomagający przy leczeniu antybiotykowym, możesz zastosować relaksującą, gorącą kąpiel z dodatkiem rumianku. Zioło to ma właściwości kojące i bakteriobójcze, dzięki czemu kąpiel przyniesie jedynie ulgę i pozwoli rozluźnić mięśnie miednicy.

Zapalenie pęcherza moczowego daje się we znaki w najmniej oczekiwanym momencie. Ból pęcherza przy tego typu problemach może być naprawdę duży, dlatego konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Jeżeli nie masz możliwości otrzymania porady lekarskiej, możesz rozpocząć stosowanie domowych sposobów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-moczowy/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie_37506.html ttp://neofuragina.pl/ https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,148462,18972010,domowe-sposoby-przy-zapaleniu-pecherza-i-drog-moczowych.html

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze