Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
12 grudnia 2014 in Zdrowie by redakcja

Jak odchudzić święta?

Wspólne spożywanie posiłków jest jednym z fundamentów świątecznej tradycji. Samo wigilijne menu według obyczaju powinno składać się z dwunastu potraw, a przecież to zaledwie wstęp do świątecznego ucztowania. Jak w pełni cieszyć się świątecznymi potrawami, a jednocześnie nie zyskać w krótkim czasie niechcianych kilogramów, radzi Barbara Dąbrowska – Górska, dietetyczka oraz ekspertka kampanii „Przyjaciółka z Kalifornii”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wybór składników

W tym roku zamień białą mąkę pszenną na mąkę pełnoziarnistą, suszone owoce dosładzane na niedosładzane i niesiarkowane, a majonez na jogurt naturalny, zaś ser biały pełnotłusty na półtłusty lub chudy.

Upiecz rybę

Wigilijnego karpia i rybę (np. do ryby po grecku) upiecz w folii aluminiowej zamiast smażyć na głębokim tłuszczu. Możesz też użyć dobrej jakości patelni do smażenia beztłuszczowego bądź oleju rzepakowego, czy oliwy z oliwek w sprayu.

Unikaj soli

Przyprawiając potrawy świąteczne używaj dużej ilości świeżych i suszonych ziół, a ogranicz solenie. Sól podnosi ciśnienie krwi i powoduje, że organizm zatrzymuje płyny. Dołącz do dań produkty o wysokiej zawartości potasu, takie jak suszone śliwki kalifornijskie, pomidory, seler czy awokado, bowiem potas niweluje negatywne działanie soli.

Nie przeciągaj ucztowania

Ciesz się każdym kęsem świątecznych potraw, próbuj wszystkiego, ale w niewielkich ilościach. Upewnij się, że biesiadowanie zakończy się po 2 dniach świąt, nie przeciągaj ucztowania na cały tydzień aż do Nowego Roku. Resztki większości potraw możesz zamrozić.

Zredukuj dodatkowy cukier

Zadbaj, aby przygotować zdrowszą i mniej kaloryczną wersję słodkości. Pomoże Ci w tym puree ze śliwki kalifornijskiej, którym możesz zastąpić część cukru z oryginalnego przepisu bez zmiany konsystencji i smaku. W testach przeprowadzanych w Wielkiej Brytanii przez zespół ds. żywienia California Prune Board, zredukowano zawartość cukru w siedmiu potrawach, zastępując część cukru z tradycyjnego przepisu, puree ze śliwek kalifornijskich. W testowanych potrawach udało się zredukować zawartość cukru od 11.9% do 35% w stosunku do tradycyjnej receptury, bez utraty konsystencji oraz smaku. Puree jest proste w przygotowaniu: wystarczy zmiksowanie suszonych śliwek z wodą (w odpowiednich proporcjach).


Strefa zakupów


bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI