Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

2 czerwca 2014 in Zdrowie by redakcja

Jak odżywiają się Polacy?

5 kg mięsa i 4 kg ziemniaków, a do tego ponad kilogram cukru miesięcznie. Dietetycy łapią się za głowę, patrząc na piramidę żywienia statystycznego Polaka.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

DietBox.pl

Ponad 10 lat temu dr Walter C. Willet z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego wykazał, że dotychczasowa piramida żywienia nie sprzyja zdrowiu. W nowo opracowanej piramidzie Willet[1] odróżnił produkty wieloziarniste od produktów pszennych oraz drób i ryby od mięsa czerwonego. Podstawą zdrowej diety uczynił warzywa, owoce i produkty wieloziarniste. A na samym wierzchołku piramidy,  wśród najmniej korzystnych dla zdrowia produktów umieścił to… co króluje w diecie Polaków.

Według danych z GUSu[2] na talerzach Polaków najwięcej miejsca zajmują warzywa! Statystyczny Polak je ich aż 9,6 kg miesięcznie. Dobra wiadomość? Niestety prawie połowa jarzyn to… ziemniaki, które w piramidzie Willeta znalazły się na samej górze. Oznacza to, że powinny być spożywane sporadycznie!

– Ziemniak jest chyba najmniej wartościowym warzywem ze wszystkich możliwych. Nikt nie je go przecież na surowo, a tylko w tej postaci można byłoby go uznać za pożądane na stole warzywo. Podczas gotowania czy smażenia traci zdecydowaną większość witamin i minerałówtłumaczy Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel cateringu dietetycznego DietBox.pl. – Ziemniak znalazł się na samym czubku piramidy razem z pszennymi produktami ze względu na wysoki poziom glukozy i skrobi, które powodują szybki wzrost stężenia cukru we krwi. A to prowadzi do otyłości i wielu innych schorzeń – dodaje.

Mięso – jemy go aż 5,5 kg miesięcznie, z czego 3 kg to dania mięsne, a 2,5 kg to wędliny. Połowa spożywanego przez Polaków mięsa to mięso czerwone. Tymczasem tak jak ziemniaki, czerwone mięso znajduje się na samym wierzchołku piramidy, wśród produktów, które należy w diecie mocno ograniczać.

DietBox.pl

Dietetycy zalecają spożywanie ryb od dwóch do trzech razy w tygodniu. Te bogate w tłuszcze nienasycone, m.in. kwasy omega-3, wzmacniają odporność, chronią przed chorobami układu krążenia, nadciśnieniem i miażdżycą. Polacy raczą się rybami od dwóch do trzech razy, ale w miesiącu. To sam koniuszek piramidy przeciętnego Polaka – miesięcznie nie zjada on nawet pół kilograma ryb, podczas gdy powinien ich jeść dwa razy więcej.

Cukier, dżem, czekolada i wyroby cukiernicze – sam czubek piramidy, czyli produkty najbardziej szkodliwe dla zdrowia. Tymczasem każdy z nas zjada ich miesięcznie średnio 1,6 kg. We własnej kuchni Polak zużywa 1,2 kg samego cukru. – To zatrważająca ilość,  dwa razy więcej niż zalecana przez WHO norma. Cukier spożywczy w postaci sacharozy nie jest nam zupełnie potrzebny do życia, wręcz przeciwnie – każdy gram przyczynia się do problemów zdrowotnych. Jeśli już lubimy słodzić, to zdecydowanie lepiej słodką a bezkaloryczną stewią – komentuje Beata Straszewska ze Stewiarnia.pl.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI