1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak poradzić sobie z uczuciem „ciężkich nóg”?

Shutterstock
Shutterstock
Z problemem zwanym popularnie uczuciem „ciężkich nóg” boryka się blisko co drugakobieta w Polsce. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza teraz, gdy za oknem świeci słońce, a temperatura systematycznie wzrasta. Przewlekła niewydolność żylna to problem równieżestetyczny – lato to przecież czas, w którym każda z nas chciałaby pochwalić się pięknymi izdrowymi nogami.

Czy znasz te objawy?

Przewlekła niewydolność żylna, której istotą jest zalegająca w dużych naczyniach żylnych kończyn krew, to typowo kobiecy problem. Niestety, prowadzony przez większość z nas styl życia skutecznie predysponuje płeć żeńską do odczuwania przykrych objawów tego schorzenia. Szacuje się, że objawy PNŻ odczuwa aż 42 proc. Polek.

Niestety początkowo są one dość niepozorne – pojawia się wspomniane już uczucie „ciężkich nóg” nasilające się rano lub wieczorem po całym dniu spędzonym w  pracy. Na zwiększenie objawów duży wpływ ma również pogoda – dolegliwości są bardziej odczuwalne w cieplejsze dni. Poza ociężałością kończyn, PNŻ powoduje także dolegliwości bólowe, promieniujące wzdłuż zmienionej chorobowo żyły, umiejscowione najczęściej w łydkach, zmieniające natężenie w zależności od pory dnia i aktywności fizycznej.

Mimo że powyższych, pierwszych symptomów choroby raczej ciężko jest nie zauważyć, to jednak wiele kobiet błędnie interpretuje ich przyczynę. To natomiast skutkuje dalszym rozwojem choroby i pojawieniem się nowych symptomów. Zalegająca w żyłach krew  prowadzi do rozciągnięcia ścian naczyń, co można zaobserwować gołym okiem – pod powierzchnią skóry pojawiają się ciemnoniebieskie „pajączki” wywołujące dość nieestetyczny efekt. Utrudniony odpływ krwi powoduje również opuchliznę, która może być przyczyną trudności w założeniu np. butów lub spodni.

Piękne nogi na lato

Aby uniknąć problemu „ciężkich nóg”, warto stosować umiarkowaną aktywność fizyczną, która wspomaga krążenie i zapobiega zaleganiu krwi w dużych naczyniach kończyn. Dobrym środkiem zapobiegawczym będzie jednak przede wszystkim stosowanie dostępnych w aptece preparatów, które zmniejszają obrzęk, redukują stan zapalny i rozrzedzają krew, ułatwiając jej wędrówkę w naczyniach krwionośnych. Jednym z takich środków jest, którego głównym składnikiem aktywnym jest wykazująca działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Dzięki formie lekkiego żelu substancja aktywna szybciej się wchłania, a stosowanie preparatu nie powoduje dyskomfortu, spowodowanego np. nieprzyjemnym zapachem, tłustą konsystencją lub „ciężką” strukturą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze