Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Shutterstock
Shutterstock
23 lipca 2014 in Zdrowie by redakcja

Jak poradzić sobie z uczuciem „ciężkich nóg”?

Z problemem zwanym popularnie uczuciem „ciężkich nóg” boryka się blisko co druga kobieta w Polsce. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza teraz, gdy za oknem świeci słońce, a temperatura systematycznie wzrasta. Przewlekła niewydolność żylna to problem również estetyczny – lato to przecież czas, w którym każda z nas chciałaby pochwalić się pięknymi i zdrowymi nogami.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czy znasz te objawy?

Przewlekła niewydolność żylna, której istotą jest zalegająca w dużych naczyniach żylnych kończyn krew, to typowo kobiecy problem. Niestety, prowadzony przez większość z nas styl życia skutecznie predysponuje płeć żeńską do odczuwania przykrych objawów tego schorzenia. Szacuje się, że objawy PNŻ odczuwa aż 42 proc. Polek.

Niestety początkowo są one dość niepozorne – pojawia się wspomniane już uczucie „ciężkich nóg” nasilające się rano lub wieczorem po całym dniu spędzonym w  pracy. Na zwiększenie objawów duży wpływ ma również pogoda – dolegliwości są bardziej odczuwalne w cieplejsze dni. Poza ociężałością kończyn, PNŻ powoduje także dolegliwości bólowe, promieniujące wzdłuż zmienionej chorobowo żyły, umiejscowione najczęściej w łydkach, zmieniające natężenie w zależności od pory dnia i aktywności fizycznej.

Mimo że powyższych, pierwszych symptomów choroby raczej ciężko jest nie zauważyć, to jednak wiele kobiet błędnie interpretuje ich przyczynę. To natomiast skutkuje dalszym rozwojem choroby i pojawieniem się nowych symptomów. Zalegająca w żyłach krew  prowadzi do rozciągnięcia ścian naczyń, co można zaobserwować gołym okiem – pod powierzchnią skóry pojawiają się ciemnoniebieskie „pajączki” wywołujące dość nieestetyczny efekt. Utrudniony odpływ krwi powoduje również opuchliznę, która może być przyczyną trudności w założeniu np. butów lub spodni.

Piękne nogi na lato

Aby uniknąć problemu „ciężkich nóg”, warto stosować umiarkowaną aktywność fizyczną, która wspomaga krążenie i zapobiega zaleganiu krwi w dużych naczyniach kończyn. Dobrym środkiem zapobiegawczym będzie jednak przede wszystkim stosowanie dostępnych w aptece preparatów, które zmniejszają obrzęk, redukują stan zapalny i rozrzedzają krew, ułatwiając jej wędrówkę w naczyniach krwionośnych. Jednym z takich środków jest Lioton, którego głównym składnikiem aktywnym jest heparyna wykazująca działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Dzięki formie lekkiego żelu substancja aktywna szybciej się wchłania, a stosowanie preparatu nie powoduje dyskomfortu, spowodowanego np. nieprzyjemnym zapachem, tłustą konsystencją lub „ciężką” strukturą.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI