Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
26 sierpnia 2014 in Zdrowie by Marta Sadkowska

Jak powstrzymać zakwaszanie organizmu

Współczesny tryb życia — przetworzone jedzenie, stres i kosmetyki pełne chemii — sprzyja zakwaszaniu organizmu. A to pierwszy krok do wielu chorób. Jak powstrzymać ten proces?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jak bardzo ważna jest równowaga kwasowo-zasadowa organizmu, zrozumiałam, kiedy zdecydowałam się na kurację odkwaszającą po przejściu poważnej choroby – mów diet coach Diana Poteralska-Łyżnik. – Radykalnie zmieniłam styl życia, regularnie oczyszczałam organizm i byłam zaskoczona, jak dobrze się czuję. Teraz polecam odkwaszanie swoim pacjentom jako wstęp do zmian diety i nawyków. Taka kuracja jest właściwie potrzebna każdemu.

Badania wykazują, że przeciętny 30-latek jest zakwaszony w 50 proc., a 70-latek w 80 proc. Profesor Jentschura, jeden ze światowych specjalistów od odkwaszania, nazywa ten stan cywilatozą, czyli chorobą cywilizacyjną, bo wynika bezpośrednio ze stylu życia i stopnia skażenia środowiska, w którym żyjemy. Sprzyja mu nie tylko zła dieta, obfitująca w używki, tłuszcze zwierzęce, konserwanty oraz substancje chemiczne zawarte w lekach i kosmetykach, ale także takie czynniki, jak przeciążenie pracą, stres czy hałas. – Aby w momencie stresu nie dopuścić do jego skumulowania w organizmie, najlepiej jest zacząć głęboko oddychać – podpowiada specjalistka.

Sport to zdrowie?

– Tak, pod warunkiem że ćwiczymy z umiarem i wiemy, jak uzupełniać poziom minerałów w organizmie i usunąć nadmiar wytworzonych w trakcie wysiłku kwasów – mówi Diana Poteralska-Łyżnik. – Kult tężyzny fizycznej, szybkie bieganie czy wyczynowe uprawianie sportu nam nie służą.

Pod wpływem intensywnych ćwiczeń podnosi się poziom kwasu mlekowego (wówczas pojawiają się tzw. zakwasy w mięśniach) i organizm traci naturalne minerały. Musimy więc uzupełniać ich poziom, aby zneutralizować zakwaszenie. Dlatego zawodowi sportowcy stosują specjalną dietę i suplementację.

– Najprostszy sposób na remineralizację to picie wody z naturalnymi minerałami – dodaje diet coach. – Często osoby uprawiające sport piją napoje izotoniczne, ale to za mało, aby organizm odzyskał równowagę zasadowo-kwasową. Potrzebne jest odkwaszenie przez kąpiele zasadowe, ale też dostarczenie porcji minerałów przed treningiem, a nie tylko po mim.

Do picia najlepsze są neutralne źródlane wody lub zwykła przegotowana z dodatkiem minerałów i cytryny. Chodzi o to, aby utrzymać zasadowość krwi na poziomie 7,35 pH, ponieważ nawet niewielkie wahania powodują zagrożenie życia. Organizm robi wszystko, aby do tego nie dopuścić, ale nie zawsze sam daje radę.

– Czasem słyszymy, że ktoś wysportowany nagle umiera na zawał w siłowni czy na korcie tenisowym – mówi diet coach. – Zazwyczaj przyczyną jest właśnie gwałtowne zakwaszenie, które powoduje martwicę mięśnia sercowego.

W kremie też kwas

Warto również ograniczyć do minimum kosmetyki zawierające chemię. Naturalne pH skóry jest zasadowe, nasza skóra ma kwaśne pH, bo wydala toksyny na zewnątrz. Jeśli używamy kremów czy balsamów o kwaśnym pH – a taka za sprawą chemii jest większość – to wtłaczamy głębiej toksyny i substancje, które skóra usiłuje wydalić.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI