Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
27 maja 2015 in Zdrowie by redakcja

Jak uniknąć problemów z żołądkiem w podroży?

Nie ma nic gorszego niż problemy z układem pokarmowym podczas wymarzonej podróży. Tymczasem nowe smaki, innych sposób przygotowywania dań, zmiana otoczenia – to wszystko zwiększa ryzyko kłopotów trawiennych. Jak chronić żołądek?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Uwaga na wodę

Największym zagrożeniem jest zasadniczo jakość wody – nie w każdym kraju jest ona wysoka i nawet nieopatrzne wypicie pod prysznicem może powodować biegunki. Do picia więc najlepiej stosować tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę do picia, a w trakcie kąpieli trzeba zachować ostrożność. Można również wziąć ze sobą w podróż minigrzałkę lub czajnik do gotowania wody. Zagrożeniem są też drinki z lodem, który często przygotowywany jest on ze zwykłej wody kranowej.

Czego nie jeść?

Oprócz niezapominania o ryzyku związanym z piciem wody z niepewnych źródeł podczas wakacji warto też pamiętać o odpowiednim jedzeniu. W szczególności należy mieć się na baczności przy spożywaniu grzybów, jajek, ryb oraz owoców morza, w tym takich potraw jak sushi. Również trzeba uważać na owoce i warzywa – najlepiej zrezygnować z surowych. Wbrew pozorom jedzenie potraw od ulicznych sprzedawców nie jest tak groźne – na ogół są to potrawy świeże. Najlepiej wybierać głęboko smażone, ponieważ proces smażenia na tłuszczu eliminuje szkodliwe mikroorganizmy.

Jak poradzić sobie z zatruciem?

W podróż zawsze warto zabrać ze sobą podstawowe leki na kłopoty trawienne, między innymi węgiel lekarski, krople żołądkowe lub leki w wygodnej formie tabletek czy pastylek. Pomocna także będzie herbata, zwłaszcza miętowa – uspokoi żołądek. Lepiej mieć też pod ręką środki na zgagę.

W trakcie zatrucia trzeba pamiętać o piciu dużej ilości wody, by zapobiec odwodnieniu. Pomocne będą napoje izotoniczne, które wyrównają straty minerałów. Gdy jednak zatrucie jest poważne – w ciągu kilku dni dolegliwości nie zmniejszają się, a wręcz nasilają – konieczne jest skontaktowanie się ze służbami medycznymi. Choroby, takie jak salmonelloza, listerioza czy dur brzuszny, którymi można się zarazić, są groźne i wymagają fachowego leczenia.

źródło: www.pansamolocik.pl

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI