Jak uniknąć problemów z żołądkiem w podroży?

123rf.com

Nie ma nic gorszego niż problemy z układem pokarmowym podczas wymarzonej podróży. Tymczasem nowe smaki, innych sposób przygotowywania dań, zmiana otoczenia – to wszystko zwiększa ryzyko kłopotów trawiennych. Jak chronić żołądek?
Uwaga na wodę

reklama

Największym zagrożeniem jest zasadniczo jakość wody – nie w każdym kraju jest ona wysoka i nawet nieopatrzne wypicie pod prysznicem może powodować biegunki. Do picia więc najlepiej stosować tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę do picia, a w trakcie kąpieli trzeba zachować ostrożność. Można również wziąć ze sobą w podróż minigrzałkę lub czajnik do gotowania wody. Zagrożeniem są też drinki z lodem, który często przygotowywany jest on ze zwykłej wody kranowej.

Czego nie jeść?

Oprócz niezapominania o ryzyku związanym z piciem wody z niepewnych źródeł podczas wakacji warto też pamiętać o odpowiednim jedzeniu. W szczególności należy mieć się na baczności przy spożywaniu grzybów, jajek, ryb oraz owoców morza, w tym takich potraw jak sushi. Również trzeba uważać na owoce i warzywa – najlepiej zrezygnować z surowych. Wbrew pozorom jedzenie potraw od ulicznych sprzedawców nie jest tak groźne – na ogół są to potrawy świeże. Najlepiej wybierać głęboko smażone, ponieważ proces smażenia na tłuszczu eliminuje szkodliwe mikroorganizmy.

Jak poradzić sobie z zatruciem?

W podróż zawsze warto zabrać ze sobą podstawowe leki na kłopoty trawienne, między innymi węgiel lekarski, krople żołądkowe lub leki w wygodnej formie tabletek czy pastylek. Pomocna także będzie herbata, zwłaszcza miętowa – uspokoi żołądek. Lepiej mieć też pod ręką środki na zgagę.

W trakcie zatrucia trzeba pamiętać o piciu dużej ilości wody, by zapobiec odwodnieniu. Pomocne będą napoje izotoniczne, które wyrównają straty minerałów. Gdy jednak zatrucie jest poważne – w ciągu kilku dni dolegliwości nie zmniejszają się, a wręcz nasilają – konieczne jest skontaktowanie się ze służbami medycznymi. Choroby, takie jak salmonelloza, listerioza czy dur brzuszny, którymi można się zarazić, są groźne i wymagają fachowego leczenia.

źródło: www.pansamolocik.pl