Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety
123rf.com
123rf.com

Jak wyrabiać zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci?

25 lipca 2015 Zdrowie redakcja
Wielu rodziców niepokoi się, że ich dzieci grymaszą i nie chcą jeść tego, co im przygotują. Tymczasem problem leży często po stronie rodziców. Dlaczego?

Dlaczego maluchy kochają słodkie potrawy a zdrowych już nie?

Prawda jest bolesna. Często rodzice sami uczą dzieci, że słodkie jest pyszne, dając łakocie w nagrodę, chociażby za zjedzenie obiadu. Warto w tym momencie zadać pytanie, czy główne posiłki w takim razie są czymś gorszym i mniej smacznym od deseru? Takim zachowaniem opiekunowie uświadamiają dzieciom, że tak właśnie jest. Warto spojrzeć na podawanie słodyczy również z medycznej strony. U dzieci, których dieta obfituje w słodkości, często pojawia się problem próchnicy lub niekompletnego stanu uzębienia, a później nietrudno o traumę dentystyczną, która jest niepotrzebnym i przykrym wydarzeniem, za co finalnie odpowiedzialni są niestety rodzice.

Do czego jeszcze może prowadzić nieprawidłowe odżywanie?

Justyna Pląskowska

Nieprawidłowa dieta, szczególnie u dzieci często prowadzi do zaburzeń masy ciała. Coraz częściej dzieciaki są niedojedzone i posiadają zaniżoną wagą. Wszystko przez złą dietę ubogą w pełnowartościowe, zdrowe posiłki i tłumienie głodu niezdrowymi przekąskami, takimi jak chrupki, chipsy, słodycze, czyli inaczej puste kalorie. Istnieje również problem nadwagi u dzieci, która bardzo często jest spowodowana brakiem kontroli tego, co i o jakiej porze jadają. Nieprawidłowe odżywianie prowadzi również do problemów z koncentracją, co negatywnie wpływa na zdolność przyswajania wiedzy, a co za tym idzie, wyniki w nauce. Kolejnym problemem, jest fala niećwiczących dzieci na lekcjach wychowania fizycznego, które często jest spowodowane brakiem akceptacji swojego wyglądu. Dzieciom, które nie uprawiają sportów spada samoocena, a ranga problemu nadwagi cały czas rośnie.

Na pytania odpowiedziała  Justyna Pląskowska, która na co dzień prowadzi warsztaty dla najmłodszych z zakresu zdrowego żywienia, a także uczy samodzielnego kreowania sztuki kulinarnej w Akademii Kulinarnej Whirlpool we Wrocławiu. 

Katarzyna Montgomery
redaktor naczelna magazynu Zwierciadło


„Kochamnietruje.pl” – Twoje miejsce!

Kochane, bliskie osoby chcemy nakarmić najsmaczniej.
W „Kocham nie truję” chodzi nam tylko o to, żeby „najsmaczniej” było równie ważne jak „najzdrowiej”. I o to, żeby jedno drugiego nie wykluczało.
Wszyscy będziemy się tutaj uczyć
Kochamnietruje.pl to miejsce dla Was. Wszystkich zainteresowanych... więcej

Proponowane przepisy

POLECANE KSIĄŻKI