Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jakie badania kontrolne powinni robić mężczyźni?

123rf.com
11 marca 2016 in Zdrowie by redakcja
„Panowie zgrywają twardzieli, unikają wizyt u lekarza albo  odwlekają je w nieskończoność. Nie warto czekać aż coś się wydarzy. Lepiej zapobiegać niż leczyć”, mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie. 

Mężczyźni najczęściej chorują na choroby układu krążenia i nowotwory. Często  lekceważą profilaktykę lub czekają do momentu, gdy pojawi się ból. Oto badań, które powinny znaleźć się w kalendarzu każdego mężczyzny.

Badania moczu i krwi
Stanowią podstawę oceny stanu zdrowia. Nieprawidłowy wynik może sygnalizować niewłaściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i pojawienie się wielu chorób.
Jak często? Przynajmniej raz w roku.

Lipidogram
Pokazuje poziom cholesterolu i jego frakcji oraz trójglicerydów. Jest bardzo ważnym badaniem. Na jego podstawie można ocenić zagrożenie miażdżycą, a w konsekwencji chorobą wieńcową, zawałem serca czy udarami mózgu.
Jak często? Przynajmniej raz w roku.

EKG
Nieinwazyjne badanie, które potrafi wykryć choroby mięśnia sercowego, między innymi zaburzenia rytmu serca, niedotlenienie mięśnia sercowego, ślady trwającego lub przebytego zawału, a nawet niektóre wrodzone wady serca.
Jak często? Przynajmniej raz w roku.

Wizyta u stomatologa
Często zapominamy, że dbając o zęby, troszczymy się o cały organizm, czyli m.in. o serce, nerki, stawy, płuca, mózg. Podczas wizyty stomatolog wykona przegląd, a jeśli zęby nie będą wymagały leczenia, wykona skaling, piaskowanie i fluoryzację.
Jak często? Przynajmniej raz na pół roku.

Wizyta u okulisty
Badanie wzroku oceni jego ostrość, co jest szczególnie istotne u kierowców i osób pracujących przy komputerze. Dodatkowo ocena dna oka pozwala zdiagnozować wiele chorób, między innymi cukrzycę i nadciśnienie.
Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

Spirometria

To bezbolesne i niewymagające specjalnych przygotowań badanie trwa kilka minut i daje informacje pozwalające ocenić pojemność płuc.
Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata, a w przypadku palaczy papierosów nawet raz na rok.

PSA
Marker PSA jest ważnym badaniem powalającym wykryć raka prostaty i cennym wsparciem w ocenie funkcjonowania gruczołu krokowego. Warto je wykonać, ponieważ rak prostaty jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia każdego mężczyzny.
Jak często? Przynajmniej raz na dwa lata.

Badanie poziomu cukru
Oznaczanie poziomu cukru we krwi odgrywa podstawową rolę w diagnostyce i kontroli cukrzycy. Badanie to powinny również regularnie wykonywać osoby zdrowe.
Jak często? Przynajmniej raz w roku.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI