Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

8 maja 2016 in Zdrowie by Urszula Mijakoska

Jedz świadomie i trwale schudnij

Poradniki i internet oferują wiele diet odchudzających. Niestety często nieskutecznych. Diety nie tylko nie prowadzą do trwałej utraty wagi, ale - jak wiedzą „weterani odchudzania” - wywołują efekt jo-jo. Jak wyjść z kręgu tzw. wiecznie odchudzających się?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Bez zmiany nawyków, bez dokładnego rozpoznania swoich potrzeb, nie tylko żywieniowych, i znalezienia sposobów na ich zaspokojenie, nie da się osiągnąć równowagi, a więc i trwale schudnąć. Oto dziesięć pierwszych kroków na drodze do świadomego odżywiania się.

1. Doświadczaj i obserwuj siebie, aby umieć rozpoznawać, kiedy jesteś głodna, kiedy najedzona , ale mogłabyś jeszcze coś możesz zjeść, a kiedy czujesz się przejedzona? Jakiej porcji jedzenia i jakiego typu jedzenia potrzebujesz, żeby się najeść bez przejadania?  Zostań przy takiej wielkości porcji, że „miałabyś miejsce na coś więcej”, ale już jesteś najedzona.
2. Gdy już znasz wielkość i skład porcji, która cię nasyca, nakładaj sobie na talerz taką porcje tylko raz, bez dokładek. Obserwuj, jakie myśli i uczucia pojawiają się w trakcie jedzenia? Co robisz, gdy zasiadasz do stołu zestresowana? Jak i co jesz, gdy jesteś spokojna? Czy są różnice? Jakie są twoje wnioski i decyzje? Co konkretnego zrobisz?
3. Jedz wolniej, zwróć uwagę na to, jak przeżuwasz: ile razy żujesz jeden kęs przed połknięciem?
4. Zwiększ ilość warzyw na swoim talerzu o 10%, a jednocześnie zmniejsz ilość mięsa i tłuszczu również o 10%. Wprowadzaj nadal więcej warzyw, aby ostatecznie stanowiły połowę talerza. Celem jest, aby 50% twojego całkowitego dziennego pożywienia stanowiły warzywa.
5. Jedz tylko przy stole i na siedząco, z talerza.
6. Zrób postanowienie, że gdy jesz, nie oglądasz telewizji, nie pracujesz na komputerze, nie wysyłasz SMS-ów it – po prostu jesz, a jeśli jesz w towarzystwie, rozmawiasz.
Diet_coaching_wyd_II_3D-420x6067. Nie wynoś żywności poza kuchnię, niech tam będzie miejsce jej przechowywania i przygotowania posiłków.
8. Kupuj tylko żywność, która odżywia, nie trać pieniędzy na „śmieciowe jedzenie”, gazowane napoje słodzone, ciasteczka, cukierki, chipsy. Jedz czekoladę tylko wysokiej jakości, z zielonym listkiem.
9. Zaplanuj swoje posiłki, wyjścia ze znajomymi, przyjęcia, do restauracji. Pamiętaj, by w takich sytuacjach wybierać to, co jesz i pijesz zgodnie z planem.
10. Po wprowadzeniu zmian daj sobie przynajmniej miesiąc, by zaobserwować, jak się czujesz, i poczuć różnicę.

Więcej w książce „Diet coaching, Pierwsza Polska książka o świadomym odżywianiu się” Urszula Mijakoska, Edgard 2016


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI