Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
29 lipca 2014 in Zdrowie by Wiktor Morgulec

Joga dla biegaczy

Mocne, elastyczne mięśnie, wyregulowany oddech i dobra koncentracja – to podstawowe korzyści, których może doświadczyć każdy z praktyki jogi. Poprzez świadomość ruchu w asanach można nie tylko efektywnie rozciągnąć mięśnie i ścięgna, ale także pracować nad prawidłową postawą ciała i dobrą kondycją kręgosłupa. Co szczególnie istotne dla biegaczy: przy regularnej praktyce poprawia się wydolność płuc i powiększa się pojemność klatki piersiowej.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Regularne treningi, aktywny styl życia i zdrowa dieta to podstawa dobrej formy. W trosce o ogólną sprawność organizmu warto zacząć dodatkowe ćwiczenia, na przykład jogę. Asany nie tylko rozciągają, ale też regulują pracę układu krążenia, wpływają korzystnie na układ: kostny, oddechowy, pokarmowy, nerwowy i rozrodczy. A ponieważ obejmują wszystkie partie ciała, w prosty sposób można efektywnie pracować nad sprawnością ogólną oraz „szczególną”, uwalniając się od przykurczy mięśni w doskwierających partach ciała.

Najbardziej narażone na obciążenia i kontuzje podczas biegania są stawy nóg, więc to one właśnie wymagają szczególnej troski i uwagi. Doświadczony nauczyciel może pomóc w wyborze optymalnej sekwencji asan. Z perspektywy biegacza najbardziej wymagające rozciągania są mięśnie łydek i stóp, ale w jodze każda pozycja wykonywana poprawnie rozciąga i uelastycznia całe ciało. Dlatego tak ważna jest precyzja każdego ruchu!

Ból i dyskomfort potrafią skutecznie zakłócić radość biegania. Silne ciało może znieść wiele niedogodności, ale to mocna psychika dźwiga ciężary. Joga to praca zarówno z ciałem jak i umysłem, ponieważ człowiek postrzegany jest jako psychofizyczna całość. Poznając granice własnej wytrzymałości i elastyczności, budujemy w sobie siłę i odwagę do ich przekraczania. Włączając do swojego planu dnia na stałe choćby kilka asan, zwiększysz nie tylko pokłady swojej energii, poszerzysz także przestrzeń własnego komfortu, nauczysz się słuchać swojego ciała, dostrzegać jego potrzeby i odpowiednio reagować na sygnały.

W bieganiu oraz jodze szczególną rolę odgrywa oddech. Świadome oddychanie to klucz do porozumienia z ciałem i umysłem. Umiejętność synchronizacji ruchu z wdechem i wydechem to wyzwanie dla każdego miłośnika aktywności fizycznej – wyzwanie wymagające koncentracji. Fundamentalne znaczenie ma tutaj ruch-oddech-relaks. Jeśli zadbasz o każdą z tych przestrzeni, twoja forma z pewnością pozwoli ci zdobywać kolejne szczyty własnych możliwości.

źródło: www.maratonjogi.pl

W ostatni weekend sierpnia (30-31.08.2014) już po raz drugi odbędzie się Górski Maraton Jogi w Wierchomli. Przygotowawcze zajęcia jogi oraz 108 powitań słońca poprowadzi Wiktor Morgulec, gościem specjalnym będzie w Jaki Nett z USA -nauczycielka jogi z 35-letnim doświadczeniem.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI