Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Dobra rozgrzewka

redakcja
mat. pras. Good One Group
mat. pras. Good One Group
4 czerwca 2012 in Joga i sport by redakcja
Każda dziedzina sportu, w tym także taniec, wymaga ogromnego wysiłku siłowego. I każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona dobrą rozgrzewką, czyli wcześniejszym przygotowaniem organizmu do wysiłku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Potrzeba mnóstwo siły, aby napędzić bądź gwałtownie zatrzymać ruch. Aby wykonać nawet najprostszy ruch ręki, konieczne jest uruchomienie mięśni, począwszy już od samego biodra, poprzez brzuch, klatkę piersiową i bark, a skończywszy na dłoni. Dobra rozgrzewka nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji, ale także pozwala w pełni wykorzystać możliwości naszego ciała podczas zajęć. Jej charakter uzależniony jest zarówno od indywidualnych preferencji instruktora jak i od wykonywanego stylu tańca. W Pole Dance szczególny nacisk kładziony jest na ćwiczenia skocznościowe, biegowe oraz siłowe, natomiast w tańcu jazzowym, czy współczesnym dodatkowo rozwijana jest świadomość ciała poprzez elementy techniczne.

Nieodpowiednio dobrana gama ruchów lub niestaranne ich wykonanie może doprowadzić do bolesnych konsekwencji. Dlatego bardzo istotne jest aby nie lekceważyć żadnej części rozgrzewki. Natalia Mlekicka oraz Szymon Osiński, tancerze z wieloletnim doświadczeniem oraz instruktorzy studia tańca Free Art Fusion, wymieniają kilka zasad, dzięki którym dobra rozgrzewka z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty.

Nic na siłę! Nie oczekujmy od naszych ścięgien, mięśni, czy więzadeł natychmiastowych efektów. Rozciąganie jest procesem długofalowym, wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Każda, przerastająca nasze możliwości, gimnastyka może mieć odwrotne do zamierzonych skutki.

Nie przekraczajmy płaszczyzn, w jakich możemy wykonywać ruchy. Krążenia głowy, stawów skokowych, czy nadgarstków, choć bardzo popularne, należą do ćwiczeń nieanatomicznych, a więc także niekorzystnie wpływających na nasze zdrowie. Najprostsze oraz najbardziej podstawowe ruchy doskonale przygotują nasze ciało do wysiłku, nie narażając nas tym samym na kontuzję.

Zacznijmy od wolnego tempa. Stopniowa intensyfikacja ćwiczeń gimnastycznych nie tylko zwiększa wydajność naszego organizmu podczas zasadniczego treningu, ale przede wszystkim pozwala ciału przygotować się do wzmożonego wysiłku. Pośpiech jest sprzymierzeńcem każdego urazu, warto więc poświecić dodatkową chwilę na dokładne wykonanie wszystkich zadań.

Przyśpieszmy bicie serca. Dzięki odpowiedniej pracy serca do grup mięśniowych dostarczana jest krew wraz z substancjami odżywczymi, które wspomagają nasz ruch. Jednak aby proces ten przeszedł prawidłowo, konieczne jest wykonanie choć kilkuminutowej gimnastyki.

Rozciąganie. Zadbajmy o naszą elastyczność zarówno na początku jak i pod koniec zajęć. Idealnym uzupełnieniem dobrej rozgrzewki jest streching, dzięki któremu nasze mięśnie zostaną jeszcze bardziej zmobilizowane. Przed zakwasami natomiast uchroni nas rozciąganie tuż po wysiłku.

Najważniejszy odpoczynek. Przemęczony organizm staje się bardziej podatny na wszelkie kontuzje. Dajmy więc naszemu ciału także szansę na regenerację oraz wypełnienie mikrourazów, czyli małych rozszczepień w tkance, powstałych w wyniku strechingu.

 

na podstawie mat.prasowych Good One Group


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI