Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Doznawanie materii – joga kundalini

Iwona Kozak
Joga kundalini / fot. Z.Zija & J. Pióro
29 sierpnia 2011 in Joga i sport by Iwona Kozak
Za odbiór bodźców fizycznych odpowiada annamaya – jedna z warstw energii, które oddzielają nas od naszej duszy. Aby annamaya była zdrowa i pełna witalności, musimy przede wszystkim dbać o to, co jemy – mówi Iwona Kozak, nauczycielka jogi kundalini i terapeutka reiki.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

W filozofii jogi to, kim jesteśmy, czyli dusza lub świadomość, jest nieskończone i bez granic. A jednak w życiu doznajemy ograniczeń fizycznych, psychicznych i duchowych. Jesteśmy bowiem oddzieleni od naszej duszy warstwami energii (w sanskrycie: kośa). Jest ich pięć: annamaya – ciało fizyczne/materia, pranamaya – energia życia, manomaya – umysł, jnanamaya  – intelekt, anandamaya – błogostan.

Kośa są ze sobą połączone, zależne od siebie i każda z nich po kolei rozwija się po to, aby mogła rozwinąć się następna jako wyższa ekspresja życia. Kośa tworzą naszą percepcję rzeczywistości. To przez nie widzimy, doznajemy, rozumiemy otaczający świat. Im bardziej zharmonizowane i czyste są te energie, tym klarowniej postrzegamy rzeczywistość i mniej jest w naszym życiu iluzji.

Tak bardzo gloryfikowane we współczesnym świecie ciało fizyczne jest energią najcięższą i najbardziej oddaloną od naszej prawdziwej tożsamości – duszy. Pierwsza kośa annamaya to inaczej „ciało, które zbudowane jest z pokarmu”. W trosce o nią dbamy przede wszystkim o to, co jemy. Zalecany jest świeży, lekkostrawny pokarm właściwie dobrany do budowy ciała. Dzięki temu annamaya będzie lekka, zdrowa, pełna witalności. Ciało, które nie trawi jedzenia, jest obciążone i pozbawione energii. Ponadto niestrawiony pokarm zalega w układzie pokarmowym, tworząc toksyczną  substancję (w sanskrycie: ama), która zatruwa organizm i powoduje powstanie środowiska sprzyjającego chorobom. Dla jogina zdrowe ciało jest fundamentem praktyki, bo nie dekoncentruje swymi dolegliwościami podczas medytacji.

Annamaya odbiera bodźce fizyczne – zewnętrzne i wewnętrzne. Każdy reaguje na nie inaczej: dla jednej osoby na przykład 10 stopni C będzie przyjemnym doznaniem, inna poczuje nieprzyjemny chłód. Wielką rolą tej energii jest również to, że dzięki niej nasza dusza może wyrazić siebie w świecie materii. Od jakości annamayi zależeć będzie w dużej mierze funkcjonowanie następnej, bardziej subtelnej warstwy naszego jestestwa i percepcji – kośa pranamaya.

Ćwiczenie
Siedzimy na podłodze z wyprostowanym kręgosłupem, nogi są złączone i wyciągnięte. Ramiona wyprostowane do dołu, dłonie leżą na podłodze. Lekko kierujemy brodę do dołu tak, aby wyprostowała się górna część kręgosłupa. Tworzymy linie proste: kręgosłupa, ramion, nóg. Zamykamy oczy, oddychamy przez nos, obserwując swoje ciało. Ta prosta pozycja jest wymagającym ćwiczeniem dla całego ciała i pomaga nam skupić się na jego doznaniach. Pozostajemy w niej od 1 do 5 minut.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI