Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
7 lipca 2011 in Joga i sport by Piotr-Kunstler

Hatha joga – co dokładnie oznacza?

Od zarania dziejów myśli i działania człowieka kierowały się ku osiągnięciu doskonałości, wewnętrznej spójności, harmonii, poznaniu prawdziwej natury rzeczy. Niezależnie od określenia, jakiego użyjemy, zagadnienie to było zawsze w centrum rozważań filozofów.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Joga jest praktycznym sposobem realizacji tych dążeń. Jest drogą prowadzącą do jedności z Absolutem. Na przestrzeni wieków mistrzowie wypracowali wiele różnych sposobów realizacji tego zamierzenia. Jednym z nich jest odnajdywanie równowagi, a hatha joga jest właśnie ścieżką do jej odnajdywania.

Dwie sylaby, tworzące słowo „ha” i „tha” interpretowane są jako symbole dwóch kosmicznych energii: ha – słońca (surya), tha –  księżyca (czandra). Hatha-joga jest więc związkiem między tymi dwiema dopełniającymi się zasadami. Jest zjednoczeniem dwóch psychiczno-energetycznych aspektów naszej egzystencji: aktywności, ruchu i dominacji – reprezentowanych przez słońce oraz pasywności, poddania i bezruchu – reprezentowanych przez księżyc.

Zadaniem technik hatha jogi – do których zalicza się najczęściej praktykowane na zachodzie pozycje jogi (asany) oraz ćwiczenia oddechowe (panayamy) – jest właśnie równoważenie tych dwóch  energii. Opanowanie asan wymaga harmonii między aktywnością i pasywnością. Praktyka  przywraca równowagę ciału na poziomie fizycznym i fizjologicznym. Świadoma praca w asanach obejmuje wykonywanie przeciwnych ruchów (np. zgięcia i wyprostu). Dzięki temu słabe mięśnie i ścięgna zyskują siły słońca, a te, które są zbyt mocne, uelastyczniają się, nabierając miękkości księżyca. Działanie to dotyczy wszystkich narządów i układów ciała. Narządy pasywne są aktywizowane, a te nadaktywne pacyfikowane.

Ćwiczenia oddechowe (pranayama) pogłębiają efekty praktyki asan. Odbywa się to przez harmonizowanie przepływu energii w kanale księżycowym (ida) i słonecznym (pingala). Przywrócenie prawidłowego oddechu poprawia zaopatrzenie ciała w energię (przypływ sił witalnych). Proces ten ma również swój wymiar psychologiczny. Powoduje uświadomienie sobie sprzecznych emocji i pragnień targających naszą osobowością, a następnie ich wyciszenie. W ten sposób hatha joga przyczynia się do równoważenia na poziomie mentalnym.

W filozofii jogi człowiek postrzegany jest jako mikrokosmos będący odzwierciedleniem otaczającego  makrokosmosu. Praktyka hatha jogi ma niejako zestroić owe dwa światy. Dzięki temu możemy żyć wewnętrznie zintegrowani, pozostając jednocześnie w harmonii z otoczeniem.

www.yogamudra.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI