Kajaki – co warto wiedzieć?

Dla stojącego na brzegu obserwatora pływanie kajakiem wydaje się bardzo łatwe. W rzeczywistości jest to wysiłek znacznie większy niż na przykład jazda na rowerze i wymaga przygotowań. Ale spróbować na pewno trzeba!
Przygodę z kajakami najlepiej zacząć od wypożyczenia sprzętu na przystani. Jeśli po dwóch dniach uznamy, że taka rekreacja nam odpowiada, możemy wybrać się na spływ. W zasadzie do wypożyczenia kajaków nie potrzeba żadnych specjalnych uprawnień, ale warto, by w grupie znalazła się przynajmniej jedna osoba z doświadczeniem. Wszyscy – nie tylko wypożyczający! muszą być trzeźwi, bo w przeciwnym razie o pływaniu lepiej chwilowo zapomnieć. Jeśli mamy zamiar wypożyczyć większą liczbę kajaków albo wybieramy się na dłużej, to na wszelki wypadek zróbmy wcześniejszą rezerwację. Przy rezerwacji jest wymagana zaliczka. Firmy i przystanie, gdzie znajdują się wypożyczalnie, informują o warunkach na swoich stronach.

Kajaki, co warto wiedziec
123rf.com

Razem z kajakiem dostaniemy wiosła i niezatapialne kamizelki asekuracyjne. Nawet jeśli wydają się nam mało twarzowe, to je załóżmy, bo prawdopodobieństwo znalezienia się w jest dużo większe, niż gdy pływamy na małej żaglówce. W przypadku rzek górskich, gdy istnieje poważne zagrożenie uderzeniem o kamienie, należy dodatkowo nosić kask.