Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

bolacy łokieć
9 listopada 2011 in Joga i sport by Agata Berndt

Kontuzja-jak sobie z nią poradzić?!

Nieszczęścia chodzą po ludziach, tak już ten świat ułożono. Dlatego nawet jeśli nie uprawiasz sportu to prędzej czy później doznasz jakiegoś mniejszego lub większego urazu. Co wtedy robić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Generalna zasada jest taka, że wszystkie świeże urazy należy schłodzić. Miejscowe przyłożenie zimnego okładu łagodzi ból, zmniejsza obrzęk, oraz poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych, hamuje rozrost krwiaka powstałego na skutek urazu. Zimno ma też właściwości przeciwzapalne. Najlepiej sprawdzają się oczywiście specjalne okłady żelowe, ale jak nie masz ich pod ręką możesz użyć lodu zawiniętego w torebkę lub po prostu mrożonki (niestandardowe zastosowanie mrożonego groszku ;-)). Przyłożenie lodu bezpośrednio na skórę nie jest zbyt dobrym pomysłem, może spowodować odmrożenia. Okład taki, należy trzymać na kontuzjowanym miejscu około 5-10 minut. Po około pół godzinnej przerwie, kiedy temperatura skóry powróci już do normy można przyłożyć zimny okład raz jeszcze.

Świeżych urazów  stawów czy mięśni, nie powinno się ogrzewać, gdyż wzrost temperatury powoduje zwiększenie obrzęku i intensywniejsze odczuwanie bólu. Tak samo nie polecam okładów z altacetu lub octu – przy kontakcie z ciałem powodują one wzrost temperatury i tym samym zwiększą ból uszkodzonego miejsca.

Kiedy zatem stosować maści i okłady rozgrzewające? Ciepło ma duże zastosowanie przy starych, dokuczliwych urazach. Ogrzanie uszkodzonego miejsca przed rozpoczęciem ćwiczeń czy pracy fizycznej ma na celu rozluźnienie mięśni i ścięgien, zwiększenie ich elastyczności, a przez to zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas ruchu.

Pamiętaj jednak, że samo schładzanie lub ogrzewanie nie wyleczy Cię z kontuzji. Jeśli uszkodzone miejsce napuchło i sprawia ból, zawsze należy poradzić się specjalisty. Nie wyleczona kontuzja, nawet jeśli nie zagraża zdrowiu, będzie długo uprzykrzać Ci życie.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI