Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Nordic Walking – jak chodzić

Dorota-Bogucka
123rf,com
123rf,com
6 sierpnia 2012 in Joga i sport by Dorota-Bogucka
Nordic Walking wymyślili Skandynawowie jako formę letniego treningu narciarzy biegowych. W ciągu kilkudziesięciu lat stał się samodzielną dyscypliną sportu. Jego popularność jest ogromna. Niestety zaledwie jeden na pięciu maszerujących robi to poprawnie. A tylko wtedy możemy liczyć na dobre efekty wysiłku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Większość amatorów nie zachowuje sylwetki, źle trzyma kije, ciągnąc je za sobą albo nieprawidłowo poruszając rękami. W ten sposób nie angażuje wszystkich mięśni, zwłaszcza ramion, a to jest właśnie podstawowym warunek tego, żeby Nordic Walking był sposobem na regenerację i rozwijanie tężyzny fizycznej.

Żeby wysiłek przyniósł spodziewany efekt, musimy nauczyć się kilku prostych zasad. Nawet – a raczej zwłaszcza wtedy, gdy Nordic Walking ma pomóc w powrocie do formy po kontuzji. To samo dotyczy osób starszych. W ich przypadku nieprawidłowe używanie kijów będzie miało efekt odwrotny od zamierzonego. To znaczy – zamiast odciążać stawy – jeszcze je dodatkowo obciążymy.

Jeśli marsze mają wspomóc odchudzanie, to jest o co powalczyć, ponieważ podczas godzinnej prawidłowej aktywności spalamy około 400 kalorii, czyli więcej niż biegając. Dodatkowym bonusem jest rzeźba sylwetki, szczuplejsza talia i brzuch.

Ci,  którzy dużo pracują przy komputerze, mogą traktować marsz z kijami jako sposób na rozluźnienie, przywrócenie prawidłowego krążenia i dotlenienie. Ich praca prowadzi do napięcia barków, uniesienia ramion i wciśnięcia głowy w tułów – nawet jeśli w lustrze wygląda to z pozoru inaczej, to taki werdykt wyda masażysta.

Jeśli już zdecydujemy się na to, żeby spróbować, to przynajmniej na początku dołączmy do grupy z instruktorem albo zamówmy lekcję indywidualną. Jeśli trafimy do klubu, to możemy wypożyczyć kije odpowiednie do naszego wzrostu i z końcówkami właściwymi do podłoża, po jakim będziemy chodzili. Gdy po pierwszych próbach okaże się, że pomysł się dobry i będziemy dalej trenowali, to pomyślmy o własnych kijach. Pamiętajmy, żeby kupić kije do Nordic Walkingu, a nie sprzęt do trekkingu.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI