Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

31 maja 2010 in Joga i sport by Iwona Kozak

Oto jest wyzwanie

Chcielibyśmy umieć przejść przez każde wyzwanie losu lekko, z gracją, jednocześnie nie tracąc poczucia swojej siły. Jogini twierdzą, że wszyscy taką moc posiadamy i że poprzez medytację możemy ją w sobie rozbudzić.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Codzienne życie wymaga od nas wytrzymałości. A nawet drobne sytuacje, gdy się spiętrzą, potrafią ją nadwyrężyć. Chyba każdy zna ten stan: gonitwa niewesołych myśli i rodzące się z nich emocje – niecierpliwość, poczucie krzywdy, irytacja, gniew… Ale tę nadprodukcję umysłu da się powstrzymać dzięki medytacji. Jogini nazywają to „byciem obserwatorem” – nie angażujemy się w myśli, obserwujemy je tylko. Można to porównać do jazdy pociągiem. Siedząc przy oknie, widzimy przesuwające się pejzaże. Tymi pejzażami są nasze myśli, które pojawiają się i znikają, a my, nie przywiązując się do żadnej z nich, po prostu je zauważamy i pozwalamy, aby odeszły.

Gdy zaczynamy praktykować jakąkolwiek medytację, natychmiast zauważamy natłok myśli. Dla wielu osób to wręcz przerażający moment, w którym uświadamiają sobie, że nie potrafią uspokoić umysłu nawet na jedną krótką chwilę. Dlatego tak ważna jest konsekwencja i regularność.

W jodze kundalini często używamy medytacji, które prowokują nasz umysł i wywołują na początku wiele silnych uczuć. Wtedy mamy do wyboru dwie drogi. Jedna to rezygnacja, poddanie się emocjom i utrata szansy na dotarcie do naszej prawdziwej mocy. Druga – wytrwanie i przejście przez emocje. Jeśli przetrzymamy trudne momenty, przekonamy się, że trwają one jedynie kilka sekund i mijają, pozostawiając nas z coraz silniejszym doznaniem wewnętrznego spokoju. Z czasem w procesie medytacji zauważymy, że przywiązywanie się do myśli i emocji nie ma sensu. Tak jak nie ma sensu przywiązywanie się do śniegu, który stopnieje. A jeżeli wszystko jest tak ulotne, to co pozostanie? Czym lub kim jest ta część naszego jestestwa, która wciąż trwa, gdy przeminą myśli i emocje?

www.mojanirvana.pl

Robert Wolański

Ćwiczenie nr 10

Oto medytacja na wyzwania losu. Siedzimy w wygodnej pozycji z wyprostowanym kręgosłupem. Lekko opuszczamy brodę ku dołowi. Prawa dłoń zaciśnięta w pięść, lewa ręka obejmuje prawą. Prostujemy kciuki. Ramiona są skierowane przed siebie i wyprostowane równolegle do podłogi. Koncentrujemy się na jednym punkcie między paznokciami kciuków. Sekwencja oddechu: wdech 5 sekund, wydech 5 sekund, następnie wstrzymujemy oddech na 15 sekund. Powtarzamy sekwencję. Medytację praktykujemy najpierw przez 3 minuty, powoli wydłużając czas do maksymalnie 11 minut. Medytacja na wyzwania losu jest zalecana osobom o osłabionym systemie nerwowym lub w depresji. Codzienna praktyka przez 40 dni znacznie wzmacnia system nerwowy i zwiększa odporność na stres.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI