Paralotnie – młodsze rodzeństwo spadochronów

Paralotniarze przed startem
123rf.com

Paralotniarstwo to stosunkowo młoda dziedzina lotnictwa. W latach 60. i 70. XX w. równocześnie we Francji i Stanach Zjednoczonych zaczęto udoskonalać spadochrony, tak żeby mogły szybować. I powstały paralotnie…
Eksperymenty doprowadziły do powstania paralotni, które od spadochronów różnią się kształtem a od lotni tym, że nie mają sztywnych elementów konstrukcyjnych. Na świecie zawody organizuje Międzynarodowa Federacja Lotnicza, która wydaje licencje niezbędne do uprawiania paralotniarstwa. Polskim paralotniarzom Świadectwa kwalifikacji pilota paralotni wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego.

reklama

Pilot paralotni, określanej też jako glajt lub parapent, siedzi w uprzęży zawieszonej pod skrzydłem wykonanym z tkaniny, którego profil aerodynamiczny utrzymywany jest przez ciśnienie opływającego je powietrza. Sportowcy rywalizują w paralotniarstwie przelotowym (ang. cross country paragliding), paralotniarstwie precyzyjnym (ang. precision paragliding) – polegającym na precyzyjnym lądowaniu i akrobacjach paralotniowych. W tych dyscyplinach są organizowane Mistrzostwa Świata, mistrzostwa kontynentów i mistrzostwa narodowe.

W konkurencjach przelotowych oraz w akrobacji jest rozgrywany również Puchar Świata (ang. Paragliding World Cup – PWC). Są to zawody cykliczne rozgrywane kilkukrotnie w ciągu roku w różnych miejscach świata, z których wyniki sumują się. Zawody z cyklu PWC są organizowane przez niezależną organizację powołaną w tym celu – Stowarzyszenie Pucharu Świata PWCA – i mają najwyższy poziom sportowy.