Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

streching
22 sierpnia 2011 in Joga i sport by Agata Berndt

Rozgrzewka i rozciąganie – pamiętaj o nich zawsze!

Rozgrzewka przed treningiem i rozciąganie po jego zakończeniu to elementy, o których nie wolno nam zapominać. Dobrze rozgrzane mięśnie i stawy ochronią cię przed nieprzyjemnymi kontuzjami. „Cool down” po treningu przyspieszy regenerację i zapobiegnie bólom mięśni po ćwiczeniach!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Rozpoczęcie treningu od razu z „wysokiego C” jest nie tylko szkodliwe, ale także niebezpieczne. „Zimne” mięśnie i stawy są dużo bardziej podatne na kontuzje niż po odpowiednich ćwiczeniach rozgrzewających. Rozgrzewka zwiększa elastyczność mięśni i ścięgien, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich naderwania lub, co gorsza, zerwania. Także stawy po rozgrzewce są mniej narażone na zwichnięcia i skręcenia. Po wstępnych ćwiczeniach mięśnie są lepiej ukrwione, przez co mogą pracować w pełnym zakresie ruchu i z optymalną intensywnością.

Jak powinna wyglądać dobra rozgrzewka?

W zależności od tego przed jakim rodzajem treningu się rozgrzewamy, powinna trwać od 10 do nawet 30 minut (w sportach walki, gimnastyce, akrobatyce i innych bardzo kontuzjogennych sportach) . Ćwiczenia rozgrzewające muszą objąć całe ciało. Na początek mogą to być krążenia – szyją, ramionami, biodrami, kolanami i stawami skokowymi. Potem dobrze jest przejść do truchtu, jazdy na rowerze, skoków na skakance lub kombinacji podskoków z podbiegami.

Równie ważne jak rozgrzewka przed jest tzw „cool down” po zakończonym treningu, kiedy tętno może spokojnie wrócić do poziomu spoczynkowego, a mięśnie i stawy powoli się schładzają. Najlepiej sprawdzi się tu rozciąganie. Mięśnie podczas pracy są poddawane bardzo intensywnym skurczom, a ćwiczenia rozciągające pozwalają na zachowanie ich elastyczności. Rozciąganie po każdym treningu zapobiega też późniejszym bólom przemęczonych mięśni i stawów.

Dlatego każdy trening powinien zaczynać się od rozgrzewki, a kończyć rozciąganiem ćwiczonych mięśni.

Potrzebujesz więcej motywacji by zacząć ćwiczyć? – Zajrzyj na www.sinnet.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI