Sporty wodne-kajakarstwo

Sporty wodne
123rf.com

Jeden z najprzyjemniejszych sportów wodnych, znakomicie nadający się też do rekreacji – kajakarstwo w różnych formach coraz bardziej się upowszechnia. Można je uprawiać na jeziorach albo rzekach, nawet w centrum miast. Zwiedzać urocze zakątki, ścigać się albo zagrać w kajakową piłkę.
Za ojca współczesnego kajakarstwa uważa się Szkota Johna MacGregorego, który w połowie XIX w. zbudował drewniany kajak i założył pierwszy klub miłośników. Dwadzieścia lat później wycieczki po polskich rzekach organizował Zygmunt Gloger. Pierwszy klub – Komisja Kajakowa powstała w 1928 r. jako – to nie pomyłka! – część Polskiego Związku Narciarskiego, aby dwa lata później przekształcić się w Polski Związek. Kajakarstwo regatowe stało się dyscypliną olimpijską jeszcze przed II wojną światową, a kajakarstwo górskie dołączyło do rodziny olimpijskiej w latach 70. Warto śledzić rozgrywki na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, bo jest widowiskowa, a polscy zawodnicy mają szanse na medale w tym sporcie wodnym.

W kajakarstwie klasycznym zawody odbywają się na dystansach 200 m, 500 m, 1000 m, 10 000 m, górskie zaś dzieli się na zjazd i slalom. Wyścigi nizinne uprawiane są na kajakach jednoosobowych (K1), dwuosobowych (K2) i czteroosobowych (K4), oraz na kanadyjkach jednoosobowych (C1), dwuosobowych (C2) i czteroosobowych (C4). W kajakarstwie górskim używa się kajaków jednoosobowych (K1) oraz kanadyjek jedno- i dwuosobowych (C1 i C2).

W kajaku zawodnik siedzi twarzą zwróconą do przodu, posługując się wiosłem dwupiórowym. W kanadyjce regatowej zawodnik klęczy na jednym kolanie, a w kanadyjce górskiej siedzi w przyklęku na obu kolanach i wiosłuje wiosłem o jednym piórze, inna popularna nazwa to pagaj.