Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

14 października 2011 in Joga i sport by Agata Berndt

Trening siłowy dla szczupłej sylwetki

Niektórym trening siłowy kojarzy się z „ciężarowcami” lub napakowanymi panami, o skromnym owłosieniu głowy. To duże przekłamanie!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

123RF.com

Trening oporowy (siłowy) – ten rodzaj treningu ma na celu poprawienie zdolności mięśni do pokonania oporu, czyli mówiąc najprościej, wzrost  ich siły.  Wykorzystuje się w nim zarówno różnego rodzaju obciążenia (przyrządy, hantle, sztangi, gumy…) jak i ciężar własnego ciała. Oczywiście mięśnie, zwiększając swoją siłę, również rosną ale nie znaczy to, że, biorąc do ręki kilogramowy ciężarek, zmienisz się od razu w „pakerkę” (wbrew pozorom, to bardzo trudne, a dla części kobiet wręcz niewykonalne).

Umiejętnie wykonany trening siłowy poprawia wygląd całej sylwetki, jędrność i gęstość mięsni a także wytrzymałość kości. Dodatkowo ćwiczenie siłowy pomaga w walce z tłuszczem, bo im więcej tkanki mięśniowej, tym szybciej organizm spala tłuszcz.

Klasyczne ćwiczenia siłowe (np. wyciskanie sztangi) są ćwiczeniami izotonicznymi. W trakcie ich wykonywania mięśnie naprzemiennie kurczą się i wydłużają. Szczególnym rodzajem ćwiczeń zwiększających siłę są ćwiczenia izometryczne, gdzie mięsień nie zmienia swojej długość (brak ruchu w stawie) natomiast cały się „napręża” – przykładem niech będzie utrzymany przysiad, czyli popularne „krzesełko”.

Mięsnie podczas swojej pracy w treningu siły skracają się bardzo intensywnie. Dlatego też po ćwiczeniach oporowych powinno się wykonać serię ćwiczeń gibkościowych. Trening taki ma na celu wydłużenie włókien mięśniowych i ścięgien oraz zwiększenie ruchomości stawów.  Przykładem ćwiczeń gibkościowych jest skłon w przód, który rozciąga tylną grupę mięśni uda oraz łydki.

 


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI