Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

rozgrzewka przed bieganiem
123rf.com
30 października 2013 in Joga i sport by redakcja

Zimowa rozgrzewka przed bieganiem

Jeśli pierwsze chłody nie zniechęcają cię do biegania, jest szansa, że uda ci się utrzymać ulubione treningi także w zimę. Żeby jednak nie zrobić sobie krzywdy i nie forsować zbytnio wychłodzonego organizmu, każdy bieg zacznij od rozgrzewki.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Rozgrzewka to nie tylko sposób na zdrowe rozgrzanie organizmu w chłodne dni, ale przede wszystkim sposób na bardziej efektywny trening w ogóle. Jeśli rozgrzejesz ciało przed wysiłkiem, sam bieg będzie łatwiejszy do rozpoczęcia, ale też szybciej zaczniesz spalać kalorie. Oto nasze wskazówki:

  • Każdy biegacz z kilkuletnim stażem ma swoje sposoby na skuteczną rozgrzewkę, po której dobrze się czuję i świetnie mu się biega. Jeśli po rozgrzewce już jesteś zmęczona i spocona – to znaczy, że była ona zbyt intensywna. Kluczem do mądrej rozgrzewki jest rozruszanie wszystkich partii mięśni, których za chwilę będziesz używała podczas biegu.
  • Rozgrzewka w chłodne dni powinna trwać minimum 10-15 minut. Nie chodzi o to, by w szybkim tempie przygotować ciało do sporego wysiłku, ale by spokojnie i uważnie rozgrzać mięśnie.
  • Można zacząć rozgrzewkę od spokojnego marszu, podczas którego powoli przyspieszamy rytm. Po kilku minutach wydłużamy krok, zaczynamy wymachy rąk. Po kilku minutach zatrzymujemy się, by porozciągać nogi, wykonać kilka skonów – od płytkich po pogłębione – aż po przysiady i wymachy nogami do przodu i na boki. Nie zaniedbujemy żadnej z kończyn, wszystkie ćwiczenia wykonujemy spokojnie i symetrycznie.
  • Kiedy już rozgrzejemy ciało, nie zaczynamy od razu od szybkiego biegu, ale od powolnego truchtu i stopniowo zwiększamy prędkość do tej, do której przywykliśmy.
  • Druga metoda to rozpoczęcie od gimnastyki. Zaczynamy od rozciągania. Pamiętaj, że nie masz pobić rekordu w tempie rozciągania, ani w tym, jak bardzo potrafisz się wygiąć, tylko dokładnie i spokojnie rozgrzać wszystkie partie ciała.
  • Zacznij od stawania na place, rozciągania się z rękami do góry, skrętów tułowia. Dalej zrób po kilka wykroków na jedną i drugą nogę, a następnie przejdź do wymachów nogami – do przodu (np. seria po 10 wymachów raz jedną raz drugą) i na boki. Wykonaj na koniec kilka skłonów, skrętów tułowia, poruszaj szyją, wykonaj krążenia bioder.
  • Gdy poczujesz, że krew już szybciej krąży w kończynach, zacznij od marszu, możesz połączyć go z wymachem rąk, przejdź spokojnie do truchtu – wytrzymaj w nim z 5 minut, a potem dopiero stopniowo zwiększaj tempo biegu aż dojdziesz do tego, do którego przywykłaś.
  • Jeśli planujesz długi trening, to po rozgrzewce możesz zacząć tzw. przebieżkę. Gdy już przejdziesz do marszu, a następnie do truchtu, połącz go z szybszymi interwałami. Na przykład minuta truchtu i pół minuty szybszego biegu, a następnie znowu powrót do truchtu i tak kilka razy przez 10 minut. Dopiero wówczas zacznij stabilny bieg.
  • Na koniec – nie kończ biegu wejściem do domu i odpoczynkiem w fotelu. Na kilometr czy dwa przed końcem przejdź do truchtu a następnie do marszu. Stopniowo wycisz organizm, uspokój go, by wejść do domu już bez przyspieszonego oddechu.

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI