Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
13 stycznia 2016 in Zdrowie by Agata Domańska

Kaszel jest jak huragan

I to w sensie dosłownym: kiedy kaszlemy, sprężone powietrze opuszcza drogi oddechowe z prędkością nawet do 900 km na godzinę. To więcej niż prędkość wiatru podczas gwałtownej burzy! Nic dziwnego, że przechodząc przez delikatne drogi oddechowe, taki huragan może uszkadzać śluzówkę, powodując mikrourazy. Śluzówka staje się bardziej podatna na bakterie – a lekarze mawiają, że bakteria do organizmu wkrada się na plecach wirusa. Poza tym kaszel nie daje spać, męczy mięśnie, powoduje bóle głowy i skoki ciśnienia. Jak mu zatem zaradzić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Sięgnij po syrop – jeśli odkrztuszasz sporo wydzieliny, lepszy będzie wykrztuśny – sprawi, że wydzieliny będzie więcej i łatwiej się oderwie. Jeśli jednak kaszel jest nieproduktywny (czyli suchy) lub niezbyt produktywny (czyli odkrztuszasz, ale mało i rzadko), lepszy będzie środek, który oprócz nawilżania dróg oddechowych hamuje w mózgu odruch kaszlowy, przez co ataki są rzadsze. Dalej kaszlesz – ale tylko wtedy, kiedy organizm tego potrzebuje.

Zrób inhalacje – rozrzedzą i „poluzują” wydzielinę. Najlepiej przygotować je z ciepłej wody z solą morską albo zrobić nebulizacje z soli fizjologicznej. Jednak by pomogły, trzeba je uczciwie robić nawet parę razy dziennie.

Najedz się czosnku – stary i sprawdzony sposób na infekcje rzeczywiście działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Warto sięgać po niego regularnie: dodawać posiekany ząbek nawet do każdego posiłku. Uwaga: nie jest wskazany dla osób o wrażliwym żołądku.

Immunologia, nawadnianie i wypoczynek – te trzy czynniki w ciągu 10 dni powinny uporać się z infekcją. Jeśli tak się nie dzieje, odwiedź lekarza. Być może na plecach wirusa rzeczywiście wkradła się bakteria. Wtedy kuracja będzie trochę inna.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI