Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
27 lutego 2015 in Zdrowie by redakcja

Kiedy oczy sygnalizują chorobę całego organizmu?

Z oczu można wiele wyczytać. Widać w nich nie tylko nastroje i emocje, lecz także wewnętrzny stany organizmu. Jakie choroby można wyczytać z naszego spojrzenia?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Każda z chorób objawia się w inny sposób. W przednim odcinku oka zauważamy najczęściej cienie i obrzęki, zaczerwienienia i zmiany barwnikowe na powierzchni gałki ocznej. Zaburzenia widzenia, obniżenie ostrości wzroku to następstwa uszkodzeń na dnie oka w siatkówce i nerwie wzrokowym. Na jakie zmiany wyglądu oka powinniśmy szczególnie zwracać uwagę?

Zaczerwienienia

Najczęściej pojawiają się w wyniku urazów mechanicznych i podrażnień czynnikami zewnętrznymi (dym, kurz, nadmierne oświetlenie, kosmetyki, opary chemiczne). Jeżeli jednak oko bez przyczyny stało się widocznie zaczerwienione, należy zwrócić się do okulisty. Warto również zaobserwować, czy nie występują towarzyszące objawy, które pozwolą lepiej zdiagnozować przyczynę. „Zaczerwienienie może bowiem zwiastować stan zapalny, ale jeżeli pojawia się również świąd, może wskazywać na alergię. Pojawiająca się wydzielina to oznaka zakażenia, a pieczenie często występuje przy zespole suchego oka, wyjaśnia lek. med. Maria Paćkowska, okulista Mediq. Osoby noszące szkła kontaktowe muszą być dodatkowo wyczulone na stan swojego wzroku – dyskomfort, zaczerwienienia, szczypanie i nadwrażliwość na światło to początkowe objawy suchego oka. W momencie, kiedy lekarz zdiagnozuje u nas ten zespół, należy maksymalnie ograniczyć noszenie soczewek.

Zmiany barwnikowe

Występowanie widocznych zabarwień może być nieszkodliwe, jednak nigdy nie należy bagatelizować niepokojących sygnałów. Zażółcenia powierzchni gałki ocznej bywają symptomem niewłaściwej pracy wątroby. Ciemne, nieregularne ogniska pigmentacji, o stałej wielkości często są objawem łagodnych guzów.  Ale nie wszystkie guzy są łagodne ! Jedynie specjalista może wykluczyć prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu.

Obrzęki i cienie pod oczami

To najczęściej bagatelizowany objaw choroby. Cienie i obrzęki pod oczami najczęściej przypisuje się skutkom niewyspania. Tymczasem mogą one oznaczać rozwój choroby – cienie pojawiają się np. przy niewydolności nerek. Nie oznacza to, że po każdej nieprzespanej nocy powinniśmy badać nerki, ale warto zwracać uwagę, czy razem z cieniami nie występują inne objawy sygnalizujące niewydolność nerek lub inne choroby – może chodzić o anemię, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub alergiczne zapalenie spojówek.

Cukrzyca

Cukrzyca to choroba niebezpieczna pod wieloma względami. Ponieważ uszkadza najdrobniejsze naczynia krwionośne między innymi w siatkówce oka, jest również groźna dla wzroku – niekiedy prowadzić nawet do jego utraty. Najwcześniejszymi istotnymi objawami mogą być: słabsza ostrość widzenia, uczucie rozmazywania i zniekształcania obrazu lub drobne, poruszające się ciemne plamki sugerujące wylewy krwi do wnętrza oka. „Taki stan może zwiastować retinopatię cukrzycową, która nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku”, tłumaczy ekspert Mediq. Cukrzyca sprzyja również powstawaniu zaćmy lub jaskry wtórnej. Dlatego tak ważne dla cukrzyków są częste badania wzroku. Pozwoli to uchronić się przed rozwinięciem choroby i skomplikowanymi zabiegami.

Każda zmiana wyglądu i czynności oka powinna więc zwrócić uwagę. Zmiana nie musi zwiastować choroby, ale lepiej nie powinniśmy zwlekać z wizytą u okulisty.

na podst.mat.pras.Kliniki Mediq


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI