Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
10 maja 2015 in Zdrowie by redakcja

Kiedy wada wzroku utrudnia ci aktywny styl życia

Według najnowszych badań już prawie połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Choć wada wzroku to nie wyrok, to osobom uprawiającym sporty i korzystającym z aktywnego wypoczynku noszenie okularów czy soczewek kontaktowych często przeszkadza. Jak sobie z tym poradzić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Polacy chętnie spędzają wakacje w basenie Morza Śródziemnego, gdzie nurkowanie jest łatwe i bardzo przyjemne. Dla osób z nieskorygowanymi wadami wzroku jest to jednak duże wyzwanie. Niektórzy nurkują w szkłach kontaktowych, ale to ryzykowny pomysł. Soczewki mogą nie tylko łatwo zgubić pod wodą (pomimo maski na twarzy), ale też stać się przyczyną infekcji, ponieważ w wodzie żyją różne wirusy i drobnoustroje. Najniebezpieczniejszy z nich, Acanthamoeba, przez kontakt z soczewką może spowodować nawet zapalenie rogówki oka, co w skrajnych przypadkach prowadzi do utraty wzroku.

Coraz bardziej popularnym sportem staje się też rafting – spływ w pontonie rwącą rzeką. Trzeba pamiętać, że wywrotki czy woda pryskająca w twarz to nieodłączne elementy zabawy. Należy się z liczyć z tym, że podczas niespodziewanej kąpieli można stracić szkła kontaktowe. Osoby z wadami wzroku powinny więc nosić specjalne, sportowe okulary z korekcją i solidnym mocowaniem.

Z badań na temat aktywności sportowych Polaków wynika również, że przed ostatnie dziesięć lat bardzo wzrosło zainteresowanie wędrówkami pieszymi. Na trekking wybieramy się często w mniej „zadeptane” miejsca: do Gruzji, w rumuńskie Karpaty czy do Azji. Wyprawy trekkingowe wiążą się zazwyczaj z mało komfortowymi warunkami – niełatwo zachować idealną higienę, a warunki naturalne (wiatr, piasek i słońce) mogą doprowadzić do odwodnienia oczu i wywołać zespół suchego oka. To bardzo nieprzyjemny stan, który wiąże się z bólem i uczuciem piasku pod powiekami. W przypadku osób noszących soczewki kontaktowe dyskomfort jest jeszcze większy i czasami może wprost uniemożliwić dalszą podróż. Na terenach wilgotnych z kolei nie sprawdzą się zwykłe okulary, ponieważ będą parować.

Dla wielu osób okulary albo kolorowe soczewki kontaktowe są elementem stylizacji i za żadną cenę nie zrezygnowaliby z nich, ale niektórzy czują, że wada wzroku utrudnia im regularne uprawianie sportów. Współczesna okulistyka proponuje więc trwałą korekcję. Można zdecydować się na laserowy zabieg mikrochirurgiczny albo (w przypadku krótkowzroczności czy niewielkiego astygmatyzmu) na ortokorekcję, czyli nieinwazyjną metodę modelowania rogówki w czasie snu za pomocą specjalnych soczewek.

oprac. na podst.mat.pras. Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI