Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

shutterstock
shutterstock
29 sierpnia 2014 in Zdrowie by redakcja

Kłopotliwa choroba stóp – jak sobie radzić z grzybicą paznokci?

Grzybica to powszechnie spotykana choroba, będąca jednak wciąż tematem tabu. Często atakuje stopy oraz paznokcie, prowadząc do ich mało estetycznego wyglądu, pieczenia czy nieprzyjemnego zapachu. Nie lekceważmy jej objawów!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Grzybica stóp

Grzybica jest chorobą bardzo zaraźliwą – możemy ją „złapać”, nie tylko mając bezpośredni kontakt ze skórą chorej osoby, lecz także pośrednio, poprzez kontakt z dotykanym przez nią przedmiotami. Największą ostrożność powinniśmy więc zachować np. na basenie, w publicznych prysznicach czy korzystając z sauny. Objawy często budzą w nas skrępowanie – skóra staje się zaczerwieniona i popękana, pojawia się świąd, pieczenie, niekiedy również nieprzyjemny zapach. Ogromnym błędem jest zwlekanie z wizytą u lekarza, ponieważ choroba szybko się rozwija. Specjalista przepisze nam odpowiednie leki, jak np. krem przeciwgrzybiczny bądź leki do stosowania doustnego.

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci najczęściej atakuje paznokcie stóp, zwłaszcza pierwszy i piąty palec, które bezpośrednio stykają się z obuwiem. W wielu przypadkach jest ona konsekwencją nieleczonej grzybicy stóp. Zaatakowane paznokcie stają się zgrubiałe i łamliwe, pojawiają się na nich nieestetyczne przebarwienia. Mogą też stać się przyczyną poważnych dolegliwości podczas chodzenia. Tak jak w przypadku grzybicy stóp warto szybko skorzystać z porady lekarza specjalisty, który zaproponuje nam odpowiednią terapię. Na rynku znajdziemy też wiele skutecznych produktów do walki z tą nieprzyjemną chorobą, na przykład łatwe w użyciu produkty marki Scholl na grzybicę paznokci, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się infekcji oraz nawrotom zakażenia.

Lepiej zapobiegać

W przypadku grzybicy (zarówno stóp, jak i paznokci) niezwykle ważną kwestią jest odpowiednia profilaktyka, a zatem właściwa higiena i codzienna pielęgnacja. Warto bowiem pamiętać, że choroba często powraca – systematycznie dbając o zdrowie, możemy temu zapobiec. Postarajmy się przede wszystkim zachować ostrożność w miejscach najbardziej zagrażających zakażeniem, np. na basenie zawsze bierzmy prysznic w klapkach oraz korzystajmy tylko z własnego ręcznika. Zadbajmy też o suchość stóp – podstawa to przewiewne buty i skarpetki z naturalnych materiałów. Latem warto sięgnąć po zasypki do stóp bądź dezodoranty, także te o działaniu antygrzybicznym.

Na szczęście z grzybicą można skutecznie walczyć, choć zadanie to wymaga od nas sporo czasu i cierpliwości. Dlatego warto postawić na działania profilaktyczne, by cieszyć się zdrowiem, świeżością i estetycznym wyglądem stóp przez cały rok.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI