Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
14 kwietnia 2014 in Zdrowie by redakcja

Kobiety w ciąży i troska o zdrowie

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) wraz z Millward Brown Healthcare [1] zbadał postawy zdrowotne Polek w ciąży. W badaniu wzięły udział kobiety oczekujące pierwszego dziecka i te, które już są matkami.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Potrzeby kobiet z obydwu grup są odmienne: doświadczenia wynikające z pierwszej ciąży i porodu wyraźnie wpływają na późniejsze postawy życiowe kobiet. Można zaryzykować uogólnienie, że pozytywne doświadczenie pierwszej ciąży i porodu pozwalają im na  rzadsze kontrowanie swojego stanu – mamy doświadczone rzadziej niż mamy debiutantki uczestniczą w spotkaniach dla kobiet w ciąży, korzystają ze szkoły rodzenia, szukają wsparcia wśród bliskich, a nawet rezygnują z częstych konsultacji z lekarzem ginekologiem. Poszukują natomiast informacji dotyczących zdrowia dziecka i wtedy częściej korzystają z porad lekarza (ginekologa bądź pediatry), a nie ufają już tak bardzo znajomym czy rodzinie (w porównaniu z kobietami oczekującymi pierwszego dziecka). Badania odkrywają zarazem niepokojący fakt, że gotowość do powstrzymania się od picia alkoholu i palenia papierosów w ciąży maleje przy kolejnym dziecku, podobnie jak zainteresowanie przyjmowaniem preparatów witaminowych.

Wyniki badań pokazują jednocześnie, że w kwestii dbania o zdrowie dziecka zachowania kobiet będących w pierwszej i kolejnej ciąży są podobne. Co jest dla nich najważniejsze?

  • regularne USG (70% mam debiutujących i 69% doświadczonych),
  • poród naturalny (odpowiednio 37 i 39%),
  • badania prenatalne (34 i 30%),
  • pobranie krwi pępowinowej (11% i 13%).

Rośnie świadomość, że pobranie krwi pępowinowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka, a blisko połowa wszystkich mam uważa pobranie i przechowanie krwi pępowinowej za jedyny sposób zabezpieczenia komórek macierzystych.


[1] Badania: mama, ciążą, poród, dziecko – różnice w postawach wśród mam w pierwszej vs kolejnej ciąży. badanie polek w ciąży.  Badanie przeprowadzone metodą wywiadów wypełnianych samodzielnie przez Internet (CAWI). MillwardBrownHealthcare, grudzień 2013.

 na podst.mat.pras.PBKM


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI