Dieta dla niejadka

123rf.com

Problem braku apetytu jest przypadłością martwiącą wielu rodziców. Na słaby apetyt dwulatków narzeka aż co 5 rodzic! Co zatem zrobić by pokonać ten kłopot?
Najpierw należy zastanowić się czy brak apetytu u dziecka jest rzeczywistym problemem? Jeśli dziecko przybiera na wadze prawidłowo, nie boli go brzuszek, nie jest apatyczne, ma dobry humor i spokojnie śpi prawdopodobnie nie ma się czym martwić.

reklama

Jednym ze sposobów zachęcenia dziecka do jedzenia jest urozmaicenie diety. Dorośli są zazwyczaj przyzwyczajeni do kilku potraw i niewielkiej grupy produktów spożywczych. Mało kto może śmiało powiedzieć, że ma urozmaicone menu, a dzieci lubią poznawać nowe smaki! I lubią mieć wpływ na to co jedzą. Dlatego zapytaj dziecko co chce zjeść i zachęć je do wspólnego przygotowywania posiłków. Może się wtedy okazać, że dziecko jeść lubi, ale nie smakowały mu dotychczasowe posiłki. Samodzielnie przygotowane kanapki czy sałatka zazwyczaj większości dzieciom smakują lepiej. Wielu rodziców problem braku apetytu próbuje rozwiązać poprzez zmuszanie swoich pociech do jedzenia lub przemycanie nielubianych produktów w posiłkach. Jednak nie jest to dobre wyjście z sytuacji. Gdy dziecko nie ma apetytu zastanów się czy aby na pewno jest głodne? Jeżeli maluch odsuwa talerz to widocznie nie jest już głodny. Rodzic powinien to uszanować. Zaproponuj mu mniejsze porcje. Pełny talerz nie zachęci dziecka do jedzenia, a może go nawet przerazić.

Dziecko, podobnie jak dorosły, nie musi lubić każdego smaku, wybierz ten, który najbardziej mu odpowiada i tak komponuj posiłki. Jeśli maluch nie lubi mięsa nie zmuszaj go, a zaproponuj co innego np. rybę. Posiłki w diecie niejadka powinny być kolorowe i apetyczne, aby zaciekawiły dziecko.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »