Kaczka z  rondla


1. Udka z kaczki osuszamy dokładnie ręcznikiem, nacinamy skórkę w kilku miejscach równolegle, nie przecinając mięsa. Doprawiamy solą.

reklama

2. W rondlu rozgrzewamy oliwę z masłem, mięso smażymy najpierw od strony skóry na średnim ogniu na złoto, uważając, żeby nie przypalić, potem przewracamy udko na drugą stronę. Po około 5 minutach zalewamy je winem, przykrywamy i dusimy do miękkości na bardzo małym ogniu ok. 2–3 godzin (czas zależy od jakości mięsa). Jeśli w trakcie gotowania odparuje za dużo płynu, dolewamy nieco wrzącej wody.

3. W tym czasie przygotowujemy piklowaną cebulę. Kroimy ją na ósemki, rozdzielamy poszczególne warstwy i parzymy we wrzącej wodzie ok. 2 minut, odcedzamy. W rondlu doprowadzamy do zagotowania ocet z cukrem, wlewamy wodę z przyprawami.

Gorącą zalewą polewamy sparzoną wcześniej cebulę. Tak przygotowaną możemy ją trzymać w szczelnym pojemniku lub słoiku nawet przez kilka tygodni. Dlatego warto zrobić większą ilość i wykorzystywać, kiedy będzie potrzebna.

4. Ostudzoną kaczkę dzielimy na cząstki, układamy na razowym pieczywie, podajemy z piklowaną cebulą, korniszonami i świeżymi ziołami w formie tapasu.

Składniki

Składniki na 4 porcje:

2 udka z kaczki (każde o wadze ok. 190 g)
2 łyżki oliwy
50 g masła
120 ml białego wytrawnego wina
sól i świeżo mielony pieprz

Konfitura z cebuli:

70 g czerwonej cebuli
30 g cukru
30 ml białego octu winnego
60 ml wody
2 goździki
1 liść laurowy
kilka kromek żytniego pieczywa

Dodatki:

70 g korniszonów
kilka gałązek natki pietruszki i koperku.

Czas przygotowania: 25 minut + 2–3 godziny na gotowanie

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »

document.write('Advertisement'); document.write('Advertisement');