1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Pacjencie, gotuj sam

Żadna z nowych teorii żywieniowych nie wzbudza takich kontrowersji jak ta dotycząca pszenicy i glutenu. Doktor William Davis, autor „Kuchni bez pszenicy”, światowego bestsellera, jest radykałem w tropieniu jej we wszelkich postaciach.

Wywołał pan światową antyglutenową rewolucję! Nazwałbym to raczej ruchem, i  to pewnie nie światowym, bo nie sądzę, żeby w  Chinach czy Egipcie ludzie przejmowali się glutenem czy w ogóle słyszeli o  moich teoriach. Wiem, że Stany Zjednoczone i  Kanadę, Polskę, kraje skandynawskie i  Niemcy opanował szał bezglutenowego jedzenia.

Także Włochy, chociaż nikt by się tego nie spodziewał w  kraju pizzy i  makaronu.
Nic dziwnego, bo najważniejsze badania dotyczące celiakii i  wpływu glutenu na nasze zdrowie zostały wykonane we Włoszech. Naukowcy i  lekarze musieli się tym zająć, bo mnóstwo ludzi miało problemy gastryczne, które powiązano z jedzeniem pszenicy i  glutenu. Badania doktora Alessia Fasano, mieszkającego obecnie w  Stanach, dowodzą, że gliadyna (składnik białka zbóż – glutenu) odgrywa zasadniczą rolę w  powstawaniu choroby trzewnej, uczuleń i  nietolerancji. Najwyższy jej poziom znajduje się w  pszenicy, ale także we wszystkich innych zbożach należących do rodziny traw, takich jak: orkisz, żyto, jęczmień, owies, ryż, kukurydza, amarantus, proso, sorgo. To szkodliwe działanie glutenu może objawiać się celiakią, nietolerancją na gluten (przyczyna stanów zapalnych wielu narządów) i  alergią na gluten (która osłabia system immunologiczny i  może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego). Wiemy też, że ludzie spożywający zboża albo – jak ja je nazywam – nasiona traw mają inną florę bakteryjną w  jelitach, jamie ustnej. Nie ma jeszcze szczegółowych danych dotyczących wpływu tej zmiany na nasze zdrowie, ale wiemy, że ludzie spożywający duże ilości glutenu mają problemy z  różnego rodzaju zapaleniami, przerostem drożdżaków (kandydoza), wzdęciami, gazami itp.

Rezygnujemy z  pszenicy i  jesteśmy jak nowo narodzeni?
To byłby cud, a  poza tym to nie wystarczy. Trzeba wykluczyć też kukurydzę, której białko (zienina) może się zachowywać jak białko pszenicy, nie mówiąc o  GMO. Podobnie zachowuje się białko ryżu (orzenina), a  na dodatek ostatnie badania wykazały zawartość arszeniku w  ziarnach ryżu i  radziłbym jeść go sporadycznie. Ciągle powtarzam: budowa ludzkiego układu trawiennego nie jest przystosowana do radzenia sobie z  nasionami zbóż. Wmawia się nam ciągle, że nasza codzienna dawka kalorii powinna składać się z  50 procent zbóż, a amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa najchętniej zalecałoby 60 procent i  więcej. To obłęd, który kosztuje miliony dolarów na leczenie chorób spowodowanych jedzeniem glutenu.

Coraz więcej mówi się o chorobach autoimmunologicznych z  nim powiązanych.
Dzięki dobrze udokumentowanym badaniom doktora Fasano wiemy już całkiem sporo. A glutynina z  kiełków pszenicy, pszenna lektyna, ma toksyczny wpływ na nasz przewód pokarmowy. To właśnie ona jest odpowiedzialna za nieprawidłową przepuszczalność jelit, dzięki czemu niewielkie ilości trujących związków, a  także same aglutyniny przedostają się do układu krwionośnego, a  następnie trafiają do wątroby, stawów, mózgu i  innych narządów. To prowadzi do stanów zapalnych i  w  konsekwencji do autoimmunologicznych chorób, takich jak: RZS, AZS, hashimoto, choroba Leśniowskiego-Crohna, łuszczyca, toczeń. Pacjenci, którzy zgłaszają się do mnie z  takimi chorobami, po odstawieniu zbóż zauważają znaczną poprawę, a  następnie cofanie się chorób. Oczywiście, nie dzieje się to natychmiast, ale już po pięciu dniach mija na przykład ból stawów, choroba cofa się po kilku tygodniach lub miesiącach.

Mówi pan też dużo o wpływie pszenicy na mózg. Gliadyna powoduje tzw. efekt opiatowy. Jednym z najbardziej bogatych w opiaty pożywieniem, oprócz mleka i  cukru, jest właśnie pszenica. Reagujemy na nie, bo nasz mózg wyposażony jest w receptory peptydów opiatowych – jesteśmy zatem biologicznie predestynowani do uzależnienia od tego, co sprawia nam przyjemność. Mamy dane z badań przeprowadzonych na dzieciach chorych na autyzm, z ADHD, z zaburzeniami skupienia uwagi, a także pacjentów ze schizofrenią, chorobą dwubiegunową, bulimią, którzy po odstawieniu pszenicy pozbywają się wszelkich objawów tych uciążliwych chorób. Wiemy też, że „zdrowi” ludzie cierpią na tzw. 24-godzinną węglowodanową stymulację apetytu, spowodowaną działaniem glutenu. Sam tego doświadczyłem. Czyli gluten nie tylko zmienia nasze ciało, ale także to, kim jesteśmy.
Absolutnie! Przemysł zbożowy boi się tego, że ludzie zaczną sobie z  tego zdawać sprawę, dlatego im najbardziej podoba się teoria, że tylko jeden procent populacji choruje na celiakię, a  99 procent nie ma tego problemu. Ignorują fakt, że długotrwałe i  częste jedzenie glutenu może spowodować nie tylko celiakię, ale także choroby, które już wymieniliśmy, oraz mnóstwo innych dolegliwości, które odczuwane przez dłuższy czas mogą się przekształcić w  poważne schorzenia. Firmy, które zajmują się produkcją produktów zbożowych, wynajmują agencje zajmujące się pisaniem artykułów o dobroczynnym wpływie zbóż na nasze zdrowie. Ten spekulujący Davis i  jego chore teorie! Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że na przykład przyczyną braku żelaza w  organizmie jest spożywanie zbóż, które blokują przyswajanie tego pierwiastka.

Kiedy pan jako kardiolog zaczął zdawać sobie sprawę, że to wcale nie wysokotłuszczowa dieta jest winna chorobom serca?
25 lat temu przeprowadzałem zabiegi na sercu, takie jak angio-plastyka czy balonikowanie. Kiedyś usłyszałem wykład kolegi na temat diety niskotłuszczowej wspomagającej serce, a  ponieważ w mojej rodzinie były przypadki zawałów, postanowiłem spróbować. Jadłem tylko warzywa i  pełnoziarniste produkty zbożowe, czasem chude ryby, starałem się dostosować do ogólnie zalecanej diety antyzawałowej.

I?
Przytyłem dziesięć kilo i  nabawiłem się cukrzycy. Mimo że biegałem kilkanaście kilometrów dziennie, byłem ciągle zmęczony, miałem wysokie ciśnienie krwi, wysoki cholesterol. Podkreślam, mimo zmiany stylu życia. Przestałem zatem stosować tę dietę. Obserwowałem ludzi, którzy przychodzili na zabiegi balonikowania czy stenty. Po kilku miesiącach przychodzili znowu i  znowu, później z  kolei na bajpasy. Dlaczego? Bo to wielkie pieniądze dla systemu opieki zdrowotnej, po co więc państwo miałoby myśleć o  właściwej prewencji? Brzydziłem się, że w  tym uczestniczyłem. Widziałem że mimo zalecanej diety, zmiany stylu życia, aktywności fizycznej ci pacjenci nie zdrowieli, wręcz przeciwnie, czuli się gorzej. „Musi być jakiś lepszy sposób niż pakowanie ludziom do arterii jakichś dziwnych urządzeń” – myślałem. Wiedziałem dzięki badaniom, które śledziłem, że jeśli masz podwyższony cukier i  jesteś zagrożony cukrzycą, to znaczy, że straciłeś kontrolę i  wisi nad tobą zagrożenie zawałem, który zdarzy się wcześniej czy później.

Ale to nie jajka były wrogiem zawałowców. Kiedyś sądzono, że to tłuszcz, a  tak naprawdę jest on zdrowy dla naszego serca. Widać to po badaniach nad cholesterolem i  jego frakcjami. Szczegółowe badanie pokazuje, że prawdziwą przyczyną wysokiego cholesterolu są węglowodany. Wiadomo, że pszenna amylopektyna A, nazywana przez dietetyków węglowodanem złożonym, podwyższa poziom cukru bardziej niż cukier zawarty w sacharozie i  słodyczach. To, oczywiście, musi też zwiększać prawdopodobieństwo cukrzycy.

  • Budowa  ludzkiego układu trawiennego  nie jest przystosowana do radzenia sobie z  nasionami zbóż.
Eksperymentował pan na swoich pacjentach.
Wiedzieli, że to sposób na uniknięcie zabiegów, więc robili to, o  co prosiłem. Po kilku miesiącach wracali z bardzo obniżonym poziomem cukru. Kiedy przychodzili na kontrolę, słyszałem: „Straciłem 18 kilo w trzy miesiące”; „Nie mam już astmy”; „Nie bolą mnie ręce od reumatyzmu”; „ Moje bóle głowy zniknęły już w  pierwszym tygodniu”. Sam myślałem wtedy, że to przypadek, bo nie wierzyłem, że wystarczy wykluczyć pszenicę i  że to ona jest składnikiem powodującym choroby. To prawda, że to, co dzisiaj jemy, jest całkowicie zmodyfikowanym zbożem, ale prawdę mówiąc, ta „stara” pszenica też nie jest bez winy, bo tak jak mówiłem wcześniej, nasze organizmy nie są przystosowane do jej trawienia. Czy w  Polsce dietetycy zalecają ludziom, żeby jedli pięć, sześć posiłków dziennie?

Oczywiście. Człowiek nie potrzebuje tak często jeść, bo to obciąża przewód pokarmowy. To za sprawą pszenicy ciągle jesteśmy głodni, bo jak wykazały niedawne badania, gliadyna blokuje leptynę, nazywaną hormonem sytości. Ta epidemia otyłości, która rozprzestrzenia się z  prędkością światła, spowodowana jest niekończącym się apetytem na coraz więcej pszenicy.

  • Dziesięciodniowy detoks zbożowy Williama Davisa, czyli przewodnik, jak pozbyć się zbóż z jadłospisu.
Ale przecież potrzebujemy błonnika pokarmowego, żeby wspomóc trawienie i „naprawić” florę bakteryjną.
Tak, to jest właśnie ta dobra strona zbóż. Kiedy przestajemy je jeść, odpada nam kilka gramów błonnika z codziennej diety. Trzeba go czymś zastąpić, bo dzięki prawidłowej florze bakteryjnej spada ciśnienie krwi, poziom cukru, ryzyko raka jelit. Śpimy lepiej, pozbywamy się niepokoju, poprawia nam się nastrój. Ale ten, który nam każą jeść lekarze i  dietetycy, składa się z zupełnie niestrawnej celulozy, tej samej, którą znajdziemy w  drzewie. To, że często „puchniemy”, a  co bierzemy za prawidłowe działanie błonnika, to właśnie efekt niestrawnej celulozy. Dobry błonnik znajduje się w  orzechach, nasionach, warzywach, owocach. A  najbardziej w  procesie trawienia pomogą nam zielone, niedojrzałe banany, cieciorka, ciecierzyca, fasola, inulina, surowe ziemniaki, bo w  jednym średniej wielkości znajduje się 20 g błonnika.

Miałabym jeść surowe ziemniaki? Podobno wywołują gorączkę.
Zatrucie może wystąpić, jeśli zjemy kilkanaście sztuk. Zalecam swoim pacjentom pokrojonego ziemniaka wrzucać do porannego koktajlu i  działa świetnie.

A  co pan sądzi o biznesie bezglutenowym? Szacuje się, że będzie on przynosił około sześciu miliardów dolarów w 2018 roku…
Znowu kręcimy się w kółko. Nie chodziło mi o  to, żeby zastępować pszenicę mąką kukurydzianą, ryżową, tapioką itp., bo to produkty, które tak samo podwyższają poziom cukru.

Ten przemysł jest wbrew temu, przed czym pan przestrzega. To tylko namawianie ludzi do jedzenia jeszcze więcej przetworzonej żywności w  imię zdrowia.
Naukowcy, którzy zajmują się żywnością, mają wiedzę o  produkcji jedzenia, ale nie mają pojęcia o  jego wartości zdrowotnej, dla nich to tylko kolejny produkt. To, co robią, to próby zastąpienia smaku pszenicy tymi paskudnymi składnikami. I  niczym to się nie różni od przemysłu zbożowego. Nie dajmy się oszukiwać. Radzę samodzielnie gotować.

Dr William Davis - amerykański kardiolog, autor książki „Dieta bez pszenicy”. W Polsce ukazała się także „Kuchnia bez pszenicy. 150 przepisów, które pomogą pozbyć się pszennego brzucha i wyzdrowieć” oraz „Dania bez pszenicy w 30 minut”. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze