Porzuć, pokochaj i chudnij

Kluczem do pozbycia się problemów z wagą jest odkrycie wewnętrznych mechanizmów, ponieważ to one stanowią klucz do samozaparcia i samokontroli – twierdzi Leanne Cooper w swojej książce „Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy”. Namawia nas, abyśmy zrezygnowali z diet i słuchali samych siebie.
Nawyki z dzieciństwa, geny warunkujące nasze preferencje smakowe, ludzie, z którymi dzielimy stół, reklama, która „wmusza” w nas jedzenie. Wszystko to po trochu decyduje o tym, że stajemy się coraz bardziej otyli i schorowani. Leanne Cooper przekonuje, że próbując z tym walczyć, za bardzo skupiamy się na liczbach – liczymy kalorie, ważymy jedzenie, sprawdzamy ilość tłuszczu czy węglowodanów. Odwracamy w ten sposób uwagę od prawdziwego problemu, zmniejszamy naszą odpowiedzialność i rolę, jaką odgrywamy w kształtowaniu nawyków żywieniowych.

reklama

Jeśli zrezygnujemy z diet, mamy szansę na prawdziwy kontakt ze swoim ciałem, możemy wsłuchać się w potrzeby organizmu. Leanne Cooper przypomina też nam, że powinniśmy być dla siebie dobrzy, bo tylko wtedy możemy się zmienić. Pokarmy i jedzenie wiążą się ze zdrowiem i szczęściem, a zatem nasze samopoczucie zależy od naszych wyborów i nawyków żywieniowych.

„Nie ma gorszego dnia niż poniedziałek, ale poniedziałek, w który zaczynamy dietę, jest najgorszym koszmarem, jaki możemy sobie wyobrazić” – takie deklaracje to prawdziwy początek końca. Myśląc i postępując w ten sposób, fundujemy sobie gorsze życie. Cooper uważa, że wsłuchanie się na nowo w wewnętrzne oznaki głodu i sytości może nam przynieść największe korzyści. Nikt lepiej od nas nie oceni, co z nami i z naszym stosunkiem do jedzenia nie tak. Wystarczy zacząć od pochylenia się nad talerzem i zastanowienia: czy naprawdę muszę to wszystko zjeść?

1. WŁAŚCIWA DIETA, CZYLI JAKAZróżnicowana – pełna składników odżywczych i nieprzetworzonych produktów. Badania jasno dowodzą, że zbalansowana dieta daje dużo lepsze rezultaty niż stosowanie suplementów, a diety, które wykluczają różne typy pożywienia, prowadzą do chorób. Oto kilka zasad, dzięki którym łatwiej zrozumiemy sens różnorodności.

• Każdego dnia spożywajmy pokarmy należące do różnych grup. Tylko to zagwarantuje dostarczenie nam odpowiednich ilości wszystkich składników odżywczych, zapewniających zdrowie.

• Powinniśmy włączać różne produkty w obrębie jednej grupy, ponieważ zawierają one inne składniki odżywcze, np. truskawki mają dużo witaminy C, banany – dużo witamin z grupy B, czerwone mięso – więcej żelaza niż inne rodzaje mięsa etc.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »