Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

hormony

Węglowodany a hormony

Spożywanie posiłków bogatych w węglowodany ma bezsprzeczny, poparty wieloma naukowymi badaniami wpływ na gospodarkę hormonalną naszego organizmu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
Zależy on jednak nie tyle od ilości, co przede wszystkim od rodzaju spożywanych węglowodanów. Układ hormonalny człowieka działa w sposób niezwykle precyzyjny – zaburzenia jednego hormonu mogą skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem całego układu i nasilać powstawanie wielu chorób przewlekłych.

Te wzajemne powiązania pokazać można na prostym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że dana kobieta spożyje pszenną bułkę z popularnym, słodkim kremem orzechowo-czekoladowym – wysokoprzetworzoną, bogatą w węglowodany proste, posiadające wysoki indeks glikemiczny. Co się wówczas dzieje?

  1. Spowoduje to w jej organizmie gwałtowny wyrzut insuliny (hormonu produkowanego przez komórki β wysp trzustkowych, odpowiedzialnego za regulację poziomu cukru we krwi).
  2. Dodatkowo, zaburzy działanie cukru (glukozy).
  3. W konsekwencji może również doprowadzić do rozwoju insulinooporności (obniżonej wrażliwości organizmu na działanie insuliny) oraz przyczynić się do licznych chorób.
  4. Ponadto, wraz z tym działaniem możemy zaobserwować zaburzenia hormonalne!
Jeśli dieta tej kobiety codziennie obfituje w tego rodzaju przekąski, może u niej wystąpić nadmierne wydzielanie testosteronu – męskiego hormonu płciowego – co negatywnie wpłynie na działanie jej układu rozrodczego i zaburzy poziom estrogenów. Ponadto, wspomniany czekoladowo-orzechowy krem podwyższy u niej poziom serotoniny – hormonu szczęścia – co (na krótko!) wywoła uśmiech na jej twarzy.

A co się stanie, gdy zastąpi bułkę brązowym ryżem z dodatkiem warzyw (posiłkiem równie bogatym w węglowodany, ale z innej grupy)? Wówczas dostarczy organizmowi nie tylko wartościowych składników odżywczych, ale także magnezu – tym samym zwiększy podatność komórek na działanie insuliny! Czyli mamy do czynienia z sytuacją zupełnie odwrotną! Zjedzenie brązowego ryżu na kolację ureguluje także pośrednio poziom innego hormonu – melatoniny – odpowiedzialnego za prawidłowy rytm dobowy, co dodatkowo zapewni spokojny sen.

  • Węglowodany, które są lubiane przez nasz układ hormonalny, to:
grube kasze, brązowy ryż
pełnoziarniste makarony
pieczywo z pełnego przemiału
płatki zbożowe
warzywa w tym także rośliny strączkowe
owoce
  • Węglowodany, które zaburzają pracę układu hormonalnego to:
czekoladki, cukierki i żelki
ciasta, ciasteczka, krakersy oraz białe pieczywo i wypieki cukiernicze
słodkie napoje, soki
wysokoprzetworzone dżemy oraz kremy do smarowania pieczywa
słodzone produkty mleczne takie jak jogurty czy maślanki
Warto wiedzieć!
Sir. H. P. Himsworth – brytyjski naukowiec słynący z badań nad cukrzycą – na podstawie analizy prowadzonych przez dziesiątki lat badań naukowych opublikował raport, z którego jednoznacznie wynika, że dieta obfitująca w węglowodany pochodzenia roślinnego, a zarazem uboga w tłuszcze zwierzęce, powoduje obniżenie zachorowalności na cukrzycę – chorobę nagminnie i powszechnie łączoną ze spożyciem cukrów.

Autor: Vimed.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI