
Jeżeli traficie do lekarza i usłyszycie pytania o to, jak się wysypiacie,
odżywiacie, jaki macie stolec czy jaką aktywność fizyczną uprawiacie,
to znaczy, że trafiliście pod właściwy adres.
Medycyna stylu życia to nowa dyscyplina. Jej podejście do choroby i zdrowia jest inne niż w medycynie konwencjonalnej – koncentruje się na usuwaniu przyczyn choroby poprzez oddziaływanie na czynniki stylu życia, takie jak odżywianie, ruch, sen, zarządzanie stresem. Leczenie farmakologiczne stosuje się tylko w takich sytuacjach, kiedy wiemy, że nie ma innego wyjścia, że jest ono niezbędne jako uzupełnienie leczenia stylem życia. W czerwcu 2009 roku American College of Preventive Medicine podsumował dorobek badaczy tej nowej dziedziny wiedzy i jako pierwszy usystematyzował pojęcia z zakresu medycyny stylu życia. Odtąd możemy już bez najmniejszych wątpliwości stwierdzić, że medycyna stylu życia, w tym medycyna żywieniowa – to dyscypliny oparte na faktach naukowych (evidence-based medicine – EBM).
Wbrew opiniom wielu sceptyków okazuje się, że wdrożenie intensywnego postępowania leczniczego, opartego na medycynie żywieniowej, pozwala między innymi na obniżenie stężenia cholesterolu w stopniu porównywalnym do środków farmakologicznych, cofnięcie zmian miażdżycowych i eliminację konieczności wszczepienia bypassów czy angioplastyki, uregulowanie ciśnienia tętniczego i eliminację konieczności stosowania farmakoterapii, wyleczenie lub znaczne złagodzenie cukrzycy typu 2, skuteczne leczenie chorób reumatycznych, minimalizację bólów migrenowych, zmniejszenie bólu okołomenstruacyjnego, poprawę gospodarki hormonalnej w endometriozie, zespole policystycznych jajników, zmniejszenie ryzyka wystąpienia lub nawrotu nowotworów piersi, prostaty czy jelita grubego.
i zmniejsza ryzyko wielu chorób przewlekłych. Ruch jest niezbędny do funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, do zachowania zdrowych kości, sprawnych mięśni, dobrej kondycj i i samopoczucia, a także do kontroli masy ciała.
Aktywność fizyczna może również znacząco wpłynąć na pracę jelit. Badania zamieszczone w międzynarodowym magazynie „Gut” dowodzą, że podczas ćwiczeń zwiększa się różnorodność bakterii jelitowych w organizmie. To doskonała wiadomość, gdyż według naukowców może to mieć duży wpływ na stan zdrowia. Należy pamiętać, że zmniejszona różnorodność mikroflory jelitowej ma wpływ na rozwój chorób, w tym np. otyłość. Zatem zażywaj dużo ruchu na świeżym powietrzu. I pamiętaj, że codzienny spacer w miłej scenerii nie tylko sprzyja trawieniu, ale także redukuje stres, poprawia krążenie i podnosi poziom energii.