Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
10 października 2014 in Zdrowie by redakcja

Kokos chroni przed próchnicą

Kokos rozwiąże problemy z próchnicą? Najnowsze badania przeprowadzone przez irlandzkich naukowców sugerują, że zawarte w orzechach kokosowych składniki mogą być skuteczne w walce z jedną z najpowszechniejszych chorób jamy ustnej. To istotne odkrycie, zważywszy chociażby na rosnącą liczbę osób odpornych na antybiotyki - zauważają dentyści.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu nowych substancji, które w przyszłości pozwolą uchronić zęby przed próchnicą. Według naukowców z irlandzkiego Athlone Institute of Technology (AIT) w Westmeath jedną z nich może okazać się olej kokosowy, powszechnie występujący się w orzechach kokosowych oraz ich wiórkach.

Okazuje się bowiem, że w kontakcie z enzymami trawiennymi substancja ta skutecznie zwalcza groźne bakterie namnażające się w jamie ustnej, a będące przyczyną próchnicy. Powód – częściowo strawiony olej kokosowy zapobiega przyleganiu i osadzaniu się bakterii, a tym samym ich namnażaniu na powierzchni zębów. Ale nie tylko z bakteriami dobrze radzi sobie potraktowany enzymami trawiennymi olej kokosowy. Badacze odkryli, że skutecznie zwalcza on także drożdżaki Candida albicans, które są przyczyną pleśniawek jamy ustnej.

– Z opublikowanych badań wynika, że w połączeniu ze śliną olej kokosowy może w przyszłości spełniać taką samą funkcję, jaką dziś pełnią chemiczne płyny do płukania ust. To dobra wiadomość, zważywszy na fakt, że bardzo wiele osób nie może z różnych powodów korzystać z płynów. Niepokojąca jest także liczba osób odpornych na obecnie dostępne antybiotyki, stąd konieczne jest poszukiwanie skutecznych alternatyw – komentuje doniesienia z Irlandii, lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

I faktycznie, jak pokazują badania naukowców z AIT Bioscience Research Institute olej kokosowy po pierwsze ułatwia wypłukanie bakterii z jamy ustnej, po drugie dzięki swoim właściwościom zapobiega ich ponownemu osadzaniu się. Substancja ta wykazuje także właściwości antybakteryjne i może być wykorzystywana do eliminacji określonych gatunków bakterii z jamy ustnej m.in. Streptococcus mutants, której kwas odpowiedzialny jest za rozwój próchnicy.

To już kolejne w ostatnich miesiącach doniesienia naukowe dotyczące nowych substancji antybakteryjnych pochodzenia roślinnego. Niedawno naukowcy z Rio de Janeiro Federal University podali, że przeciwutleniacze polifenolowe, które zawiera kawa kongijska mają silne właściwości antybakteryjne, skutecznie zwalczając rozwój biofilmów, czyli skupisk bakteryjnych na zębach. Podobnego odkrycia dokonali także naukowcy z Tokyo University of Pharmacy and Life Sciences – ci tę samą substancję znaleźli w liściach chmielu.

– Stomatologia coraz częściej zwraca się ku naturalnym substancjom mającym właściwości antybakteryjne, które w niedalekiej przyszłości znajdą się w składzie past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Poszukiwania te są konieczne, przede wszystkim ze względu na fakt, że wiele szczepów bakterii żerujących w jamie ustnej, uodpornia się na substancje znajdujące się obecnie w pastach czy płynach – tłumaczy dentysta.

mat.pras.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI