Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
17 marca 2016 in Zdrowie by redakcja

Łaźnie i sauny parowe dla zdrowia

Kąpiele parowe w łaźniach upodobali sobie już starożytni Rzymianie. Źródła historyczne podają, że za czasów panowania cesarza Konstantyna w samym Rzymie było ich około 850. Dlatego sauny parowe często nazywamy dzisiaj łaźniami rzymskimi. Jakie jest ich oddziaływanie na nasze zdrowie?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Łaźnia parowa to wellnessowe pomieszczenie w całości wyłożone mozaiką ceramiczną. Wyposażone jest w wygodne siedziska, na których można również się położyć. oraz prysznice przeznaczone do polewania miejsc siedzących a także schładzania nóg. W łaźniach zażywamy kąpieli parowych w gorącym powietrzu przesyconym parą wodną, która wypełnia całą przestrzeń pomieszczenia.

Stosunkowo niska, jak na warunki saun, najczęściej ustawiana temperatura (40° – 46°C) przy maksymalnej wilgotności (100 proc.), sprawia, że przebywanie w łaźni parowej uznawane jest za delikatniejszą formę saunowania. Dzięki temu czas spędzany w łaźni można wydłużyć nawet do 30 minut. Jednorazowo zaleca się 2 dłuższe lub 3 krótsze pobyty w łaźni. Najlepsze efekty zdrowotne daje korzystanie z łaźni 2-3 razy w tygodniu.

Najważniejszą zdrowotną korzyścią wynikającą z korzystania z łaźni jest obudzenie czynności skóry, związanych przede wszystkim z detoksykacją: usuwaniem produktów przemiany materii i toksyn, które pojawiają się w organizmie na skutek chorób oraz stresującego trybu życia. Powiązanie skóry z narządami wewnętrznymi i układem nerwowym powoduje, że kąpiele parowe mają harmonizujący wpływ również na wszystkie narządy wewnętrzne.

Po sesji w łaźni  należy najpierw spłukać ciało ciepłą wodą pod prysznicem, potem zimną, zaczynając od nóg, a wreszcie ponownie dokładnie schłodzić ciało w basenie schładzającym,  nawodnić organizm – napić się wody i odpocząć przynajmniej przez pół godziny.

W języku potocznym dwa pojęcia – sauna parowa i łaźnia parowa – często stosuje się zamiennie. Różnica polega przede wszystkim na parametrach technicznych. W saunie parowej wilgotność nie przekracza 60 proc, w łaźni sięga 100 proc. Temperatura w pierwszej z nich jest bardzo wysoka  – do 100°C, natomiast w łaźnia cechuje się temperaturami niższymi (40° – 50°C). Przy dużej wilgotności wyższa temperatura groziłaby poparzeniem gorącą parą. Sauny parowe są zbudowane z drewna (w przeciwieństwie do łaźni wyłożonych ceramiką). Podobnie zresztą jak tradycyjne sauny suche, zwane fińskimi. Różnica między nimi polega jedynie na tym, że w w saunie parowej jest cały czas wilgotno – w saunie fińskiej powietrze jest suche, a wilgotność podnosi się tylko chwilowo poprzez polanie kamieni na piecu grzewczym (utrzymuje się na poziomie najwyżej ok. 20° – 30° proc.)

Więcej o saunach i saunowaniu na stronie Studia Sante – Uzdrowiska Miejskiego: www.studiosante.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI