Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Łaźnie i sauny parowe dla zdrowia

123rf.com
17 marca 2016 in Zdrowie by redakcja
Kąpiele parowe w łaźniach upodobali sobie już starożytni Rzymianie. Źródła historyczne podają, że za czasów panowania cesarza Konstantyna w samym Rzymie było ich około 850. Dlatego sauny parowe często nazywamy dzisiaj łaźniami rzymskimi. Jakie jest ich oddziaływanie na nasze zdrowie?

Łaźnia parowa to wellnessowe pomieszczenie w całości wyłożone mozaiką ceramiczną. Wyposażone jest w wygodne siedziska, na których można również się położyć. oraz prysznice przeznaczone do polewania miejsc siedzących a także schładzania nóg. W łaźniach zażywamy kąpieli parowych w gorącym powietrzu przesyconym parą wodną, która wypełnia całą przestrzeń pomieszczenia.

Stosunkowo niska, jak na warunki saun, najczęściej ustawiana temperatura (40° – 46°C) przy maksymalnej wilgotności (100 proc.), sprawia, że przebywanie w łaźni parowej uznawane jest za delikatniejszą formę saunowania. Dzięki temu czas spędzany w łaźni można wydłużyć nawet do 30 minut. Jednorazowo zaleca się 2 dłuższe lub 3 krótsze pobyty w łaźni. Najlepsze efekty zdrowotne daje korzystanie z łaźni 2-3 razy w tygodniu.

Najważniejszą zdrowotną korzyścią wynikającą z korzystania z łaźni jest obudzenie czynności skóry, związanych przede wszystkim z detoksykacją: usuwaniem produktów przemiany materii i toksyn, które pojawiają się w organizmie na skutek chorób oraz stresującego trybu życia. Powiązanie skóry z narządami wewnętrznymi i układem nerwowym powoduje, że kąpiele parowe mają harmonizujący wpływ również na wszystkie narządy wewnętrzne.

Po sesji w łaźni  należy najpierw spłukać ciało ciepłą wodą pod prysznicem, potem zimną, zaczynając od nóg, a wreszcie ponownie dokładnie schłodzić ciało w basenie schładzającym,  nawodnić organizm – napić się wody i odpocząć przynajmniej przez pół godziny.

W języku potocznym dwa pojęcia – sauna parowa i łaźnia parowa – często stosuje się zamiennie. Różnica polega przede wszystkim na parametrach technicznych. W saunie parowej wilgotność nie przekracza 60 proc, w łaźni sięga 100 proc. Temperatura w pierwszej z nich jest bardzo wysoka  – do 100°C, natomiast w łaźnia cechuje się temperaturami niższymi (40° – 50°C). Przy dużej wilgotności wyższa temperatura groziłaby poparzeniem gorącą parą. Sauny parowe są zbudowane z drewna (w przeciwieństwie do łaźni wyłożonych ceramiką). Podobnie zresztą jak tradycyjne sauny suche, zwane fińskimi. Różnica między nimi polega jedynie na tym, że w w saunie parowej jest cały czas wilgotno – w saunie fińskiej powietrze jest suche, a wilgotność podnosi się tylko chwilowo poprzez polanie kamieni na piecu grzewczym (utrzymuje się na poziomie najwyżej ok. 20° – 30° proc.)

Więcej o saunach i saunowaniu na stronie Studia Sante – Uzdrowiska Miejskiego: www.studiosante.pl


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI