Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

wypadanie_wlosow
shutterstock
14 kwietnia 2014 in Zdrowie by redakcja

Łysienie u kobiet: co może stanowić jego podłoże i jak sobie z nim radzić?

Istnieje co najmniej kilka przyczyn nadmiernego wypadania włosów u kobiet. W większości przypadków ma ono podłoże genetyczne lub jest spowodowane dużym stresem. Jak sobie z tym radzić?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Kobiety, podobnie jak mężczyźni, mogą cierpieć na łysienie androgenowe. Objawia się ono wypadaniem i przerzedzeniem włosów, a jego pierwsza oznaka to poszerzający się przedziałek. Jego powodem jest uwarunkowana genetycznie nadwrażliwość na występującą w organizmie pochodną testosteronu DHT. Często jest też objawem zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza gdy zaburzenie idzie w parze z nadmiernym owłosieniem na twarzy, klatce piersiowej i brzuchu. Ten typ łysienia najlepiej poddaje się kuracjom, w których wykorzystuje się:

  • minoksydyl i jego skuteczniejszą i trwalszą postać o nazwie nanoxidil. Substancje te mają za zadanie stymulować mieszki włosowe, odwracać proces ich miniaturyzacji i blokować wydzielanie DHT;
  • aminexil wprowadza włosy w fazę aktywnego wzrostu i hamuje włóknienie okołomieszkowe, dzięki czemu mieszki włosowe mogą dłużej pozostać na swoim miejscu;
  • 1-metylonikotynamid poprawia mikrokrążenie skóry głowy, co wpływa na odżywienie i wzmocnienie mieszków włosowych oraz wydłuża cykl życia włosa w fazie intensywnego wzrostu. Reguluje też pracę gruczołów łojowych. Obecny w Polsce od niedawna pod nazwą 1-MNA, występuje wyłącznie w produktach marki Dermena.

Pole magnetyczne. Kurację łysienia androgenowego można też wspomóc terapią polem magnetycznym o niskiej indukcji. Polega ona na stymulacji komórek, która przyspiesza metabolizm i przepływ krwi, dzięki czemu następuje szybszy transport składników odżywczych do cebulek włosa. Wzmacnia też układ immunologiczny.

Psychoterapia. Z kolei nadmierne wypadanie włosów powodowane przez stres można leczyć psychoterapią. Jej zadaniem jest identyfikacja czynników stresogennych, fobii, lęków i niechcianych myśli oraz nauka radzenia sobie z nimi. Prowadzący terapię motywuje do określonych zachowań i umacnia nowe, prawidłowe reakcje na sytuacje powodujące zbytnie napięcie.

Laser. Większość rodzajów łysienia dobrze poddaje się też terapii światłem laserowym. Polega ona na poddaniu mieszków włosowych działaniu lasera o małej mocy. Jego wiązka, która dociera w głąb skóry, działa biostymulująco – zwiększa aktywność komórek, pobudzając w ten sposób nowe włosy do rośnięcia.

Suplementacja.We wszystkich rodzajach łysienia ważne jest zapobieganie niedoborom określonych pierwiastków w organizmie. Suplementacja polega głównie na podawaniu witamin, a dietę uzupełnia się żelazem, biotyną, cynkiem oraz proteinami.

Kosmetyki. Jako dodatek do terapii stosuje się też preparaty kosmetyczne – lotiony lub ampułki zawierające cząsteczki, których zadaniem jest wnikanie w głąb skóry i inicjowanie wzrostu włosów. Z kolei szamponów, odżywek, olejków i maseczek nie należy wcierać w skórę głowy, a jedynie wmasowywać we włosy. Ważne, by dobrać je odpowiednio do potrzeb i rodzaju włosów.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI