1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Menopauza bez stresu - naturalne sposoby

Ajurweda mówi, że możemy przejść czas menopauzy, zachowując zdrowie, radość i witalność. Jak? Dbając o prawidłową dietę, ruch, stosując sprawdzone naturalne sposoby. (Fot. iStock)
Ajurweda mówi, że możemy przejść czas menopauzy, zachowując zdrowie, radość i witalność. Jak? Dbając o prawidłową dietę, ruch, stosując sprawdzone naturalne sposoby. (Fot. iStock)
Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, który nie powinien budzić obaw. Aby przebiegał łagodnie i bez komplikacji, warto się do niego odpowiednio przygotować.

Dr Marek Bardadyn, naturoterapeuta

Kobietom w okresie przekwitania polecam leki homeopatyczne i zioła, które skutecznie przeciwdziałają pojawiającym się dolegliwościom. Dzięki nim organizm łatwiej dostosowuje się do efektów zmian w układzie hormonalnym. Np. Cimicifuga niweluje zaburzenia miesiączkowania i towarzyszące im stany depresyjne i lękowe, nadpobudliwość emocjonalną, a ponadto hamuje schorzenia reumatyczne i zwyrodnieniowe typowe dla tego okresu. Z kolei Sanguinaria likwiduje uderzenia gorąca, napadowe czerwienienie skóry oraz migreny. W przypadku większej drażliwości nerwowej i problemów związanych z obniżeniem się narządów w obrębie miednicy najlepsze będzie przyjmowanie Sepii. Belladonna zaś pomoże w przypadku obfitych krwawień, a także złagodzi nadmierną potliwość.

Warto wiedzieć, że niektóre leki homeopatyczne zastosowane odpowiednio wcześnie powodują wzmocnienie gruczołów i opóźniają wystąpienie menopauzy.

Samopoczucie poprawią także regularnie stosowane zioła. Polecam kombinację z ziela serdecznika, liścia szałwii, korzeni łopianu i kozłka (po 50 g). Łyżkę stołową mieszanki zalewamy szklanką wrzątku i parzymy 20 minut. Napar najlepiej wypijać zaraz po śniadaniu i po kolacji przez trzy tygodnie. Po tygodniu przerwy kurację można powtarzać.

Dr Partap S. Chauhan, specjalista medycyny ajurwedyjskiej

To, że w okresie menopauzy możemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, nie znaczy, że mamy ją utożsamiać z samymi tylko przykrościami. Ajurweda mówi, że możemy przejść ten czas, zachowując zdrowie, radość i witalność. Jakim cudem? Dbając o prawidłową dietę, ruch, stosując sprawdzone naturalne sposoby. Podczas menopauzy konieczna jest dieta równoważąca doszę vata, czyli zawierająca w 50 proc. pełne ziarna (pieczywo z pełnego przemiału, płatki z ziaren itp.), w 20 proc. białko (jajka, nabiał, ryby, owoce morza, drób, tofu, czarna i czerwona soczewica), w ok. 20 proc. świeże warzywa, do 10 proc. surowych owoców. Do codziennego menu warto włączyć sok z aloesu, który należy pić trzy razy dziennie po łyżeczce, bo to złagodzi wiele nieprzyjemnych objawów, jak np. uderzenia gorąca. Podobnie działa sok z granatów, do którego dodajemy ekologiczny cukier (łyżeczka na filiżankę) i sok z limetki (5–10 kropli). Pijemy trzy filiżanki dziennie.

Dodatkowo warto sięgać po suplementy diety zawierające wapń, magnez, cynk oraz wspomagać organizm ziołami. Godny polecenia jest zwłaszcza ziołowy specyfik Female Kesary sporządzony według starych ajurwedyjskich receptur. Preparat minimalizuje uderzenia gorąca, zaburzenia snu, poprawia samopoczucie i podnosi libido. Zachowaniu dobrej formy sprzyjają ćwiczenia jogi – są w stanie uregulować poziom hormonów i wpłynąć korzystnie na ciało i umysł.

Dr n. med. Ocz Batyn, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny orientalnej

Według medycyny orientalnej przekwitanie to czas fizycznego i duchowego oczyszczania organizmu w celu zapewnienia mu dobrej kondycji w jesieni życia. Im jest on lepiej przygotowany do tej przemiany, tym będzie krócej i łagodniej przebiegała. Kobiety na ogół boją się przekwitania, uważając, że to pożegnanie z młodością, tymczasem trzeba nauczyć się myśleć o menopauzie jako o wejściu w fazę wolności (życie rodzinne i zawodowe jest już ustabilizowane) i osobistego rozwoju (wreszcie jest czas na twórcze zajęcia i hobby).

Kobieta powinna traktować siebie jak najbliższą przyjaciółkę − dbać o siebie i sprawiać sobie drobne radości. Trzeba otaczać się życzliwymi osobami, nie myśleć negatywnie, znaleźć dla siebie czas w ciągu dnia. Zaczynamy od półgodzinnej gimnastyki tuż po przebudzeniu (wstajemy między godziną 5 a 8) i 10-minutowej medytacji „Powitanie słońca”. Siadamy po turecku, zamykamy oczy, wyciągamy ręce przed siebie i wyobrażamy sobie, że poprzez dłonie absorbujemy promienie słońca, że przenikają one wzdłuż rąk i spotykają się w okolicy splotu słonecznego. Tam „zamykamy” je jak w magazynie, z którego będziemy czerpać przez cały dzień.

Kolejna chwila wytchnienia w postaci krótkiej drzemki powinna przypaść między godziną 12 a 14. Wieczorem zaś między 19 a 21 należy wybrać się na spacer. Aby miał on lecznicze działanie (obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz oczyszczenie wątroby z toksyn), musimy maszerować szybkim krokiem, machając rękami i co jakiś czas powtarzając „hu-ha-pe” (co zapewni głęboki wydech podzielony na trzy etapy). Przed snem bierzemy dziesięciominutową ciepłą kąpiel z dodatkiem soli i wykonujemy automasaż stóp. To wszystko powinno zapewnić zdrowy i spokojny sen, a także ograniczyć dolegliwości związane z menopauzą. Jeśli jednak będą się pojawiać, poddajmy się akupunkturze. Odblokowanie kanałów energetycznych złagodzi przykre objawy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze