Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
4 sierpnia 2016 in Zdrowie by Marta Sadkowska

Moda na unikanie glutenu trwa

Coraz więcej osób usuwa go ze swojej diety, restauracje oferują bezglutenowe menu. Ale nawet sami dietetycy spierają się co do tego, czy gluten nam szkodzi, czy wręcz przeciwnie. Jak jest naprawdę, sprawdziła dziennikarka magazynu SENS Marta Sadkowska.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Kilka lat temu miałam silne uczulenie i musiałam być na diecie bezglutenowej. Przez pierwsze tygodnie jadłam właściwie tylko owoce i warzywa, ponieważ odkryłam, że mąka pszenna jest niemal we wszystkim. Nawet w majonezie, zagęszczonych sokach, wędlinach, jogurtach i serkach. Oferta produktów bezglutenowych była uboga, a pozbawione glutenu makarony, ciasta czy chleb były drogie i ohydne w smaku. Szybko nauczyłam się więc piec chleb z amarantusa, robić naleśniki z mąki kukurydzianej i jeść ryżowy makaron. Wyszło mi to na zdrowie. Problemy jelitowe ustąpiły i czułam się lżej niż zwykle. Dlatego do dziś staram się unikać glutenu, ale już nie ortodoksyjnie. Ponieważ typowe bezglutenowe produkty zwykle są mocno przetworzone chemicznie, nie jem ich. Mąkę pszenną zastępuję ryżem, kukurydzą, prosem, gryką, quinoą (komosą ryżową) czy mąką z orzechów. I współczuję osobom, które dla lepszego samopoczucia i szczupłej figury pozbawiają się przyjemności zjedzenia kawałka pizzy czy ciasta. Warto tak się katować?

Chleb nasz powszedni

Od wieków mąka i pokarmy zbożowe były podstawą pożywienia. Jak to się stało, że kiedyś chleb był zdrowy, a dziś nie jest? Pomijając chemiczne ulepszacze, spulchniacze i konserwanty, mąka, którą jemy obecnie, nie pochodzi z tych samych odmian zbóż co kiedyś. Rośliny na przestrzeni lat podlegały przemianom, a największą zafundował im człowiek, wprowadzając modyfikacje genetyczne. Od lat 70. w Stanach Zjednoczonych i później w Europie zaczęto hodować wysokoglutenowe odmiany zbóż po to, aby zwiększyć wydajność, bo kleisty gluten, czyli mieszanina białek (glutein i prolamin), podnosi tzw. właściwości wypiekowe mąki. Sprężysty chleb czy pulchne bułeczki zawdzięczają swoją strukturę właśnie wysokiej zawartości glutenu w mące. Występuje on we wszystkich zbożach, ale uczula nas ten zawarty w pszenicy, życie i jęczmieniu, zarówno w ziarnach, jak i otrzymywanych z nich produktach: mące, płatkach, kaszach, otrębach.

Człowiek natury nie przechytrzy i nadmiar glutenu w diecie (spowodowany nie tylko ulepszaniem mąki, ale też dodawaniem jej niemal do wszystkiego) spowodował plagę nietolerancji pokarmowych. Kiedyś był to problem tylko ludzi z celiakią, dość rzadką chorobą, dziś wiele osób skarży się na kłopoty jelitowe, a jedną z przyczyn może być gluten. Jak się okazuje, jego nadmiar może prowadzić także do cukrzycy, otyłości, chorób serca i krążenia, problemów skórnych, a nawet… psychicznych. Takie wnioski, poparte badaniami klinicznymi, wysuwa m.in. dr William Davis, amerykański kardiolog promujący dietę zapobiegającą chorobom serca, w swojej bestsellerowej książce „Dieta bez pszenicy. Jak pozbyć się pszennego brzucha i być zdrowym”. Omawia w niej negatywne skutki spożywania pszenicy, ale też pozytywne efekty diety bez niej m.in. utratę wagi czy obniżenie cholesterolu i cukru we krwi.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI