Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
12 marca 2015 in Zdrowie by redakcja

Na czym polega andropauza?

W języku medycznym andropauza nazywana jest LOH (od angielskiego late-onset hypogonadism). Obniżenie poziomu testosteronu w surowicy krwi prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia i choć o LOH-u mówimy najczęściej po 50-tce i łączymy go z procesem starzenia organizmu, to zmiany hormonalne można zaobserwować znacznie wcześniej. Dziś spadek poziomu testosteronu dotyczy coraz częściej młodych mężczyzn. Dlaczego?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Szalejące hormony zostały wykreowane przez seriale i komedie romantyczne jako typowo kobieca przypadłość. Tymczasem mogą jednak sporo namieszać także w życiu panów. „Produkowany przede wszystkim w jądrach testosteron odpowiada głównie za rozwój narządów rozrodczych. Dzięki niemu kształtują się również cechy drugorzędowe: męska sylwetka, owłosienie na ciele czy popęd seksualny. Najwięcej testosteronu mają we krwi mężczyźni między 16. a 30. rokiem życia. Później jego poziom zaczyna spadać o około 1% rocznie”, mówi dr n. med. Ewa Kempisty- Jeznach ze Szpitala Medicover, jedyny w Polsce certyfikowany lekarz medycyny męskiej. Niski poziom testosteronu może spowodować spadek koncentracji, chroniczne zmęczenie, zmniejszenie libido i osłabienie erekcji. To także ten hormon, a konkretniej jego niedobór jest odpowiedzialny za pojawienie się trudnego do zrzucenia brzuszka.Może być on również głównym powodem gorszego samopoczucia, spadku zadowolenia z życia, pogorszenia wydolności fizycznej, zaburzeń snu, a nawet powodować bóle stawów i mięśni połączone ze spadkiem ich masy.

Kult młodości prowadzi do lęku przed starością. Kiepski nastrój lubimy z kolei przypisywać jesiennej chandrze, a większy brzuszek u mężczyzny zamiłowaniu do piwa. „Bardzo często są to jednak właśnie objawy obniżonego poziomu testosteronu. Zwykle za niedobór tego hormonu winimy proces starzenia, jednak warto pamiętać, że wystąpienie andropauzy zależy nie tylko od wieku i uwarunkowań genetycznych, ale też prowadzonego stylu życia. Obniżona ilość  testosteronu może być też wynikiem stresu”, tłumaczy dr Ewa Kempisty-Jeznach. Podobne skutki ma także nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga i brak ruchu.

Aby skutecznie pomóc osobom zmagającym się z andropauzą, trzeba zacząć od właściwej diagnostyki. W tym celu warto zwrócić się do lekarza medycyny męskiej – to stosunkowo nowa specjalizacja.Czego można się spodziewać podczas wizyty u lekarza medycyny męskiej? Konsultacja rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu na temat chorób pacjenta, jego stylu życia oraz ogólnego stanu zdrowia. Jeśli okazuje się to konieczne, lekarz kieruje mężczyznę na badania specjalistyczne. Niski poziom testosteronu nie jest powodem do paniki, ponieważ współczesna medycyna zna wiele sposobów, bo pomóc pacjentom: może to być na przykład hormonalna terapia zastępcza. Stosowanie środków zawierających testosteron w  postaci tabletek, zastrzyków, plastrów, a nawet specjalnych żeli przyczynia się do poprawy samopoczucia, spadku masy ciała i zwiększenia libido.Warto więc namawiać bliskich mężczyzn do wizyty u specjalisty.

mat.pras.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI