1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Na czym polega andropauza?

123rf.com
123rf.com
W języku medycznym andropauza nazywana jest LOH (od angielskiego late-onset hypogonadism). Obniżenie poziomu testosteronu w surowicy krwi prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia i choć o LOH-u mówimy najczęściej po 50-tce i łączymy go z procesem starzenia organizmu, to zmiany hormonalne można zaobserwować znacznie wcześniej. Dziś spadek poziomu testosteronu dotyczy coraz częściej młodych mężczyzn. Dlaczego?

Szalejące hormony zostały wykreowane przez seriale i komedie romantyczne jako typowo kobieca przypadłość. Tymczasem mogą jednak sporo namieszać także w życiu panów. „Produkowany przede wszystkim w jądrach testosteron odpowiada głównie za rozwój narządów rozrodczych. Dzięki niemu kształtują się również cechy drugorzędowe: męska sylwetka, owłosienie na ciele czy popęd seksualny. Najwięcej testosteronu mają we krwi mężczyźni między 16. a 30. rokiem życia. Później jego poziom zaczyna spadać o około 1% rocznie", mówi dr n. med. Ewa Kempisty- Jeznach ze Szpitala Medicover, jedyny w Polsce certyfikowany lekarz medycyny męskiej. Niski poziom testosteronu może spowodować spadek koncentracji, chroniczne zmęczenie, zmniejszenie libido i osłabienie erekcji. To także ten hormon, a konkretniej jego niedobór jest odpowiedzialny za pojawienie się trudnego do zrzucenia brzuszka.Może być on również głównym powodem gorszego samopoczucia, spadku zadowolenia z życia, pogorszenia wydolności fizycznej, zaburzeń snu, a nawet powodować bóle stawów i mięśni połączone ze spadkiem ich masy.

Kult młodości prowadzi do lęku przed starością. Kiepski nastrój lubimy z kolei przypisywać jesiennej chandrze, a większy brzuszek u mężczyzny zamiłowaniu do piwa. „Bardzo często są to jednak właśnie objawy obniżonego poziomu testosteronu. Zwykle za niedobór tego hormonu winimy proces starzenia, jednak warto pamiętać, że wystąpienie andropauzy zależy nie tylko od wieku i uwarunkowań genetycznych, ale też prowadzonego stylu życia. Obniżona ilość  testosteronu może być też wynikiem stresu", tłumaczy dr Ewa Kempisty-Jeznach. Podobne skutki ma także nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga i brak ruchu.

Aby skutecznie pomóc osobom zmagającym się z andropauzą, trzeba zacząć od właściwej diagnostyki. W tym celu warto zwrócić się do lekarza medycyny męskiej – to stosunkowo nowa specjalizacja.Czego można się spodziewać podczas wizyty u lekarza medycyny męskiej? Konsultacja rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu na temat chorób pacjenta, jego stylu życia oraz ogólnego stanu zdrowia. Jeśli okazuje się to konieczne, lekarz kieruje mężczyznę na badania specjalistyczne. Niski poziom testosteronu nie jest powodem do paniki, ponieważ współczesna medycyna zna wiele sposobów, bo pomóc pacjentom: może to być na przykład hormonalna terapia zastępcza. Stosowanie środków zawierających testosteron w  postaci tabletek, zastrzyków, plastrów, a nawet specjalnych żeli przyczynia się do poprawy samopoczucia, spadku masy ciała i zwiększenia libido.Warto więc namawiać bliskich mężczyzn do wizyty u specjalisty.

mat.pras.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze